Akcje tego typu przeprowadzano w ostatnim czasie trzykrotnie. Za każdym razem funkcjonariusze „wyłapywali” szereg wykroczeń związanych z bezpieczeństwem pieszych. Niechlubne, pierwsze miejsce na podium zajęło wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Wśród innych, najczęściej popełnianych wykroczeń były też m.in. nieustępowanie  pierwszeństwa pieszemu na pasach i utrudnianie lub tamowanie ruchu.

- Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta czy osoba korzystająca z hulajnogi jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest najbardziej narażony na obrażenia związane ze skutkami zdarzenia  drogowego – przypomina asp.sztab. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego w Łodzi. - Nie zapominajmy, że pieszego nic nie chroni, ani karoseria pojazdu, poduszki powietrzne czy inne, techniczne wyposażenie, jakie znajdziemy w pojazdach.

Błędy popełniają nie tylko kierujący, piesi również. Często sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem czy ignorowanie czerwonego światła.