O jego założeniach opowiedzieli starosta Krzysztof Habura oraz Michał Ochota, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli domków jednorodzinnych z terenu powiatu pabianickiego.

- Oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne paliwa spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku czy montaż pomp ciepła - tłumaczy Krzysztof Habura. - Program ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wszystko po to, abyśmy mogli jak najszybciej osiągnąć tak zwaną neutralność klimatyczną.

Dotacje będą przyznawane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Program "Czyste Powietrze" gwarantuje dofinansowanie do inwestycji sięgajace od 40 nawet do 100 %. O jego wysokości zdecyduje kryterium dochodowe wnioskodawcy.

W punkcie konsultacyjnym w każdy wtorek, w godzinach 8.00-16.00, będzie dyżurował doradca energetyczny. Zainteresowani programem uzyskają tam niezbędne informacje dotyczące m.in. progów finansowania i dokumentów niezbędnych do aplikowania.

- Będziemy również pomagać przy wypełnianiu wniosków, aby jak najszybciej otrzymali państwo środki na realizację zadań – dodaje Michał Ochota.