W powiecie pabianickim 474 osób z Ukrainy mieszka w prywatnych domach i mieszkaniach. Znaleźli dach nad głową dzięki osobom, które zgłosiły chęć przyjęcia ich do siebie. Kolejne 102 (w tym 53 dzieci) są w punktach zbiorowych.

W gminie Pabianice, w punktach zbiorowych w Piątkowisku, Bychlewie przebywa 21 osób - w tym 10 dzieci.

W Konstantynowie Łódzkim (w OSP Srebrna) zamieszkuje 8 osób. Wszystkie pracują. Podobnie jest w gminie Lutomiersk, gdzie 6 uchodźców otrzymało mieszkanie w Kazimierzu. W Ksawerowie są 3 osoby, które również pracują. W Pabianicach w punktach zbiorowych przy ulicach Traugutta, Poprzecznej i Dąbrowskiego przebywają 64 osoby.

- We wrześniu z Pabianic wyjechało 7 uchodźców. Dwoje dzieci pojechało do Koszyc, gdzie zostały przyjęte do szkoły muzycznej. Do Warszawy przeprowadza się młoda Ukrainka, która dostała się na studia. Razem z nią prawdopodobnie przeniesie się tam mama i brat - informuje Starostwo Powiatowe.

W zeszłym roku szkolnym, w Zespole Szkół nr 3 działały dwie klasy przygotowawcze dla uchodźców. Uczyło się w nich 50 uczniów.

- Obecnie mamy w szkołach średnich 28 uczniów z Ukrainy – mówi wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska - W programie mają dodatkowo dwie godziny języka polskiego. Kolejnych dwoje dzieci uczęszcza do szkoły specjalnej.

Pabianicki Wydział Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim przyznał ponad 1.700 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Większość z nich wyjechała z Polski.