Naczelna Rada Adwokacka, przy wsparciu Fundacji Adwokatury i Okręgowych Rad Adwokackich w całej Polsce przygotowała akcję edukacyjną upowszechniającą wiedzę o zawodzie adwokata wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Oprócz waloru propagowania czytelnictwa, akcja ma na celu wyjaśnienie najmłodszym, kim jest adwokat oraz na czym polega jego praca zawodowa.

- Dzięki spotkaniom z dziećmi, będziemy mieli możliwość w atrakcyjnej dla nich formie przekazać na czym polegają takie wartości jak poszanowanie dla prawa, empatia i zrozumienie dla innych oraz troska o przyjaciół – mówi adwokat Piotr Nowakowski, koordynator akcji #BajeczniAdwokaci w regionie łódzkim.

Łódzka Okręgowa Rada Adwokacka również zaangażowana jest w powyższą akcję. Przez cały kwiecień (to miesiąc czytania najmłodszym) jej członkowie czytają dzieciom bajkę pt. "Leśne sprawy Misia Adwokata", autorstwa Ewy Ruszkiewicz, ilustrowaną grafikami Zuzanny Kledzik. Opowiadanie powstało na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej jako jedna z inicjatyw Komisji Wizerunku NRA.

O czym jest? Miś Adwokat w pracy nosi togę, która równie dobrze mogłaby mu służyć jako peleryna superbohatera. Dlaczego? Natychmiast rusza z pomocą i nie zostawia w potrzebie Wilka, na którego ktoś nie tylko podstępnie zastawił pułapkę, ale także oskarżył o popełnienie poważnych przestępstw z kodeksu leśnego. Czy Miś Adwokat ocali Wilka? Jak przysłużył się innym mieszkańcom lasu. Czy zmieni definicję zwrotu "niedźwiedzia przysługa"?

Adwokaci i aplikanci adwokaccy odbędą spotkania z 110 tysiącami dzieci, w 1523 placówkach edukacyjnych w całym kraju. 

W naszym rejonie w akcji udział wzięły:

Przedszkole nr 4 w Pabianicach im. Misia Uszatka, Niepubliczne Przedszkole "U Lolka", Przedszkole nr 10 w Pabianicach im. Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, Przedszkole Niepubliczne "Czarodziejska Akademia" (2 oddziały), Niepubliczne Przedszkole "Karolinka" w Dłutowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny „Leśne Przedszkole w Dłutowie” oraz Szkoła Podstawowa im. Lotników września 1939 roku w Dłutowie.