Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Dlaczego wybrano akurat tę grupę społeczną?

– Sportowcy są idolami młodego pokolenia i ich zachowanie ma duży wpływ na dzieci – uważa Paula Michalska, pracownik MBP.

Biblioteka przez cały tydzień gościła różne osoby związane z pabianickim sportem. Wydarzenie rozpoczęli zawodnicy klubu UKS Azymut Pabianice. Przeczytali zgromadzonym przedszkolakom opowiadania o lekkoatletach z popularnej książki o Mikołajku, a następnie opowiedzieli o biegach na orientację. Panowie wyjaśnili, czym różnią się one od klasycznego biegania, pokazali mapy, kompasy, a także zdobyte medale.

Drugiego dnia MBP odwiedził Tomasz Jurga – trener szermierki w Zjednoczonych Pabianice. Pan Tomasz przeczytał dzieciom opowiadanie, a później razem z chłopcami z klubu, którzy przyszli w strojach sportowych, wtajemniczył wszystkich w niuanse tej sztuki walki. Biblioteka otrzymała także w podarunku książkę o historii i zasadach szermierki!

– Kolejnego dnia gościliśmy Annę Smusz, trenerkę capoeiry w pabianickiej sekcji ACMB – dodaje pani Paula. - Dzieci słuchały opowiadań z książki „Ciocia Jadzia w Rio”, bo właśnie w Brazylii narodził się ten sport, łączący sztukę walki i tańca.

Pani Ania przyniosła ze sobą instrument zwany berimbau, ponieważ granie i śpiewanie jest nieodłączną częścią capoeiry. Dzieci klaskały, śpiewały i ćwiczyły.

Czwartego dnia do biblioteki zawitała Agnieszka Robak – instruktorka jazdy konnej. Przeczytała dzieciom opowiadanie o koniach, opowiadała o jeździectwie i odpowiadała na pytania dzieci o zwyczaje koni.

Akcję zakończyła Andżelika Błoch, trener żeńskiej drużyny piłkarskiej PTC. Po przeczytaniu opowiadania o meczu z książki „Rekreacje Mikołajka”, wprowadziła przedszkolaki w świat piłki nożnej i swojej kariery sportowej. Następnie odpowiadała na mnóstwo pytań, jakie miały dzieci, wyraźnie zainteresowane tą dyscypliną.