To wzruszająca opowieść o bardzo młodych ludziach, których plany na wspólne życie brutalnie przerywa koszmarny wypadek. Film edukacyjny STUDNIÓWKA powstał, żeby dzieci i młodzież uczulić na lekkomyślne zachowania nad wodą. Jednym z celów było zaangażowanie do produkcji mieszkańców Pabianic i okolicy. Tym zajął się Krzysztof ESTE Łyszkowski i Fundacja Rap Lokal.

- I to się udało. Dla mnie od samego początku najważniejsze było, że ten projekt w 100 procentach zrealizowany jest przez pabianiczan – mówi Krzysztof Rąkowski, kierownik działu Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach. - ESTE dostał wolną rękę. Napisał scenariusz z Zuzanną. Był też reżyserem tego filmu. Jego zadaniem było znaleźć ciekawy sposób, by dotrzeć do młodych odbiorców. I zrobił do doskonale.

W STUDNIÓWCE grają adepci sztuki aktorskiej z młodzieńczej grupy teatralnej Czarty Teatru z Miejskiego Ośrodka Kultury. Główne role udźwignęli z sukcesem uzdolnieni młodzi aktorzy Monika Szczypior i Tymon Kuliberda. Scenariusz napisali Zuzanna Szcześniewska i Łyszkowski. Muzyka wyszła też spod ręki ESTE. Na końcu filmu usłyszymy Agatę Radek w przejmującej piosence „Krzyk”.

Studniówka

- Film powstał dzięki bardzo owocnej współpracy ze strażą pożarną i z policją. Rozpoczęliśmy od spotkań ze służbami i fundacją, a zakończyliśmy premierą filmy w kinie Tomi, gdzie dla młodych pabianiczan warsztaty poprowadzili policjanci i strażacy – wyjaśnia Rąkowski. - Każde uratowanie choćby jedno życie ludzkie jest warte tego, żeby powstawały takie projekty.

Do internetu trafił też teledysk, w którym śpiewa uzdolniona pabianiczanka Weronika Pawelec (zwyciężczyni Idolka) i raper ESTE. Słowa piosenki napisał ESTE we współpracy z 7-letnim Stasiem z Pabianic, który wygrał konkurs na fragment tekstu utworu muzycznego do video klipu. W teledysku tańczy rewelacyjny pabianicki zespół Ganesz prowadzony przez Beatę Stasiak z Młodzieżowego Domu Kultury. Ta piosenka tak się spodobała, że Weronika i ESTE zaśpiewali ją nawet na Dniach Powiatu Pabianickiego, gdzie gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży.

Film edukacyjny i video mają za zadnie przygotować młodzież do okresu wakacyjnego. Obie produkcje dla każdej z grup wiekowych zostały udostępnione na podstronie internetowej ZWiK i na ogólnodostępnej platformie internetowej.

Projekt "Woda i lokalne środowisko ponad wszystko" współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi