ad

Trwający ponad dwa lata projekt "Woda i lokalne środowisko ponad wszystko" był adresowany do wszystkich mieszkańców Pabianic, ale przede wszystkim do najmłodszych pabianiczan, młodzieży i seniorów.

- Od samego początku najważniejsze było, że ten projekt w 100 procentach zrealizowany będzie przez pabianiczan – mówi Krzysztof Rąkowski, kierownik działu Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach. - Film i warsztaty powstały dzięki bardzo owocnej współpracy ze strażą pożarną i z policją.

Film edukacyjny STUDNIÓWKA to wzruszająca opowieść o młodych ludziach, których plany na wspólne życie brutalnie przerywa koszmarny wypadek. Celem było wskazanie niebezpiecznych zachowań nad wodą. Do produkcji zaangażowani zostali mieszkańcy Pabianic i okolicy. Tym zajął się Krzysztof ESTE Łyszkowski i Fundacja Rap Lokal. W STUDNIÓWCE grają adepci sztuki aktorskiej z młodzieńczej grupy teatralnej Czarty Teatru z Miejskiego Ośrodka Kultury. Główne role udźwignęli z sukcesem uzdolnieni młodzi aktorzy Monika Szczypior i Tymon Kuliberda. Scenariusz napisali Zuzanna Szcześniewska i Łyszkowski. Muzyka wyszła też spod ręki ESTE. Na końcu filmu usłyszymy Agatę Radek w przejmującej piosence „Krzyk”.

Film zobaczysz tutaj:https://www.youtube.com/watch?v=mzPQ7Bznlrk

Zwik

W teledysku dla uczniów szkół podstawowych śpiewają: uzdolniona pabianiczanka Weronika Pawelec (zwyciężczyni Idolka) i raper ESTE. Słowa piosenki napisał ESTE we współpracy z 7-letnim Stasiem z Pabianic, który wygrał konkurs na fragment tekstu utworu muzycznego do video klipu. W tle tańczy pabianicki zespół Ganesz prowadzony przez Beatę Stasiak z Młodzieżowego Domu Kultury.

TUTAJ zobaczysz teledysk:https://www.youtube.com/watch?v=mR_B3stgmWE

Warsztaty ekologiczne „Woda – dzięki niej żyjemy” był adresowany do przedszkolaków i uczniów klas I–III szkół podstawowych, a dla seniorów były warsztaty edukacyjne „Woda niezbędna do życia”. Były też spektakle teatralne. W sumie 10 przedstawień obejrzało około 1.000 dzieci. Pięć spektakli wystawiono dla przedszkolaków, a kolejnych pięć dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Miały charakter bajki o tematyce ekologicznej. Poruszały zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia wody i degradację środowiska naturalnego – niszczenie lasów i siedlisk dzikich zwierząt. Interaktywna forma pozwoliła na wspólną zabawę podczas której w naturalny sposób rozwijała się w dzieciach świadomość dbania o środowisko naturalne i szacunku wobec przyrody. Celem przedstawień edukacyjnych było poszerzenie wiedzy dziecka jak racjonalnie gospodarować zasobami wody. W projekcie chodziło też o to, żeby do najmłodszych lat wyrabiać nawyki dbania o środowisko i być wrażliwym na problematykę ochrony środowiska.

ZWiK

Nie tylko uczestnicy przedstawień otrzymali książeczki "Jak Kropelka po Pabianicach wędrowała". Z tej edukacyjnej opowieści dzieci dowiadują się, że dzięki piciu wody bezpośrednio z kranu nie zaśmiecają Ziemi plastikowymi butelkami. Bohaterka bajki Kropelka jest wodą. Młody czytelnik śledząc jej przygody, wędruje z nią przez łąki, rzekę Dobrzynkę, zalew Lewityn, Park Słowackiego, park Wolności i ujęcie wody spółki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Podczas tej wędrówki dzieci poznają ptaki, ryby, owady i zwierzęta. Obserwują lokalne rośliny na łąkach i drzewa rosnące w Pabianicach. Ale celem bajki jest wdrożenie zdrowych nawyków, że trzeba dbać o wodę i ją codziennie pić.

- To pierwsza pabianicka bajeczka. Kolorowa i edukacyjna. Ale najważniejsze, że dzieci dowiadują się, że woda z wodociągów miejskich jest przebadana i bezpieczna. Dlatego z kranów i zdrojów płynie zdrowa woda i można ją pić bezpośrednio bez gotowania – wyjaśnia Rąkowski.

Autorką bajeczki jest Renata Kamińska, a rysunki wykonała Katarzyna Zalepa. Do książeczki wklejony został pakiet nasion „Posadź mnie”, który pozwala dziecku samodzielnie zasadzić roślinę. Po zeskanowaniu telefonem kodu QR można odsłuchać bajeczkę, którą czyta aktor z teatru lalek dla dzieci Igor Polak.

W środku są malowanki, które zachęcają dzieci do kreatywności i zabawy z Kropelką wody, by ugruntować zdobytą w książeczce wiedzę. Przy budowaniu fabuły bajki gatunki ryb, zwierząt i ptaków były konsultowane z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego, przyrodnikiem i z pszczelarzem. Dendrolog i zielarz merytorycznie ocenili opisane w bajce rośliny i drzewa rosnące w Pabianicach.

Pabianicki Rowerowy Rajd Ekologiczny „Na dwóch kółkach do Dużej Wody” odbył się z okazji Światowego Dnia Wody. Odliczyło się około 200 cyklistów, którzy 15-kilometrową trasę przez Hermanów, Terenin, Chechło Pierwsze pokonali w dwie godziny. Wszyscy dojechali szczęśliwie do mety. Na terenie stacji urządzono sporo punktów z atrakcjami. Między innymi quiz zoologiczny ciekawie poprowadzili pracownicy Orientarium, a Wydział Ochrony Środowiska UM przygotował quiz ekologiczny. Animacje dla dzieci urządzili wolontariusze z PCK, a wodniacy z ZHP Pabianice zabawy żeglarskie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym pracownicy laboratorium ZWiK przeprowadzali eksperymenty. Uzdolnieni plastycznie razem z „Krukiem” malowali długi mural przedstawiający Pabianice i Dobrzynkę. Zadania sportowe przygotowały kluby sportowe PTC i Włókniarz oraz piłkarze ręczni Pabiksu. Pokazowe lekcje języka angielskiego dla dzieci zorganizowało Creative English. W zabawie w sumie wzięło udział pół tysiąca pabianiczan.

Powstała edukacyjna gra terenowa na urządzenia mobilne „Z Kropelką przez Pabianice”. Pomniki przyrody, parki, tereny zielone, miejsca rekreacji, zdroje wody pitnej to tylko nieliczne miejsca, w których będą znajdowały się punkty do zdobycia.

Jak w to grać? Gra terenowa polega na zbieraniu kropelek poprzez pojawienie się w wyznaczonych miejscach, rozwiązaniu zagadki ekologicznej lub zeskanowaniu kodu i udzieleniu odpowiedzi na pojawiające się pytanie. To znaczy, że w niektórych miejscach wystarczy się pojawić, żeby GPS sczytał lokalizację i wtedy pojawi się zagadka. A w innych miejscach zanim pojawi się zagadka, trzeba będzie zeskanować kod QR.

Gra uwrażliwia też młodych graczy na różnorodność, piękno przyrody i bogactwo natury. Promowane jest proekologiczne zachowania, więc ochrona środowiska, tym też wód.

Świadoma edukacja dzieci kształtuje i buduje poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrody. Pozwala też doskonalić umiejętności obserwacji rozwoju Pabianic i ma rozbudzić ciekawość poznawczą.

Kolejnym ważnym elementem tej gry jest poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego, czyli np. zatruwanie wód, powietrza i gleby, wycinanie lasów oraz wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach. Gracz pobiera i instaluje aplikację na telefon poprzez SKLEP PLAY lub Apple Store.

 

Projekt "Woda i lokalne środowisko ponad wszystko" współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi