Twórcy bajek przyjechali do naszej biblioteki. Najpierw Paulina Zacharek, dyrektor Muzeum Animacji Se-Ma-For w Łodzi pokazywała oryginalne lalki z filmów animowanych. Opowiadała, jak zostały zrobione i na czym polega praca animatorów. Dzieciaki dowiedziały się, że aby powstała jedna sekunda gotowego filmu, trzeba wykonać 25 zdjęć, a zdjęcia do dziesięciominutowego odcinka bajki powstają około miesiąca. Najmłodsi uczestnicy „Se-Ma-For On Tour 2014 w Pabianicach” mieli okazję obejrzeć takie filmy, jak: „Fokus”, „Tarapaty”, „Colossea” i 2 odcinki „Parauszka”. Starsi widzowie zobaczyli: „A girl named Elastika”, „Butterflies” czy „Rabbit and Deer”.

W czasie, kiedy dwie grupy młodszych i starszych uczniów pabianickich szkół zapoznawały się z tajnikami animacji i gotowymi produkcjami filmowymi wykonanymi w tej technice, w Galerii Ex Libris naszej biblioteki uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 9 stawali się autorami części animacji. Pod okiem animatorów wykonywali animacje poklatkowe promujące nasze miasto.

Odbyły się także warsztaty i pokazy dla widzów dorosłych, które również przyczynią się do powstania filmu animowanego o naszym mieście. Premierę zaplanowano na 26 listopada w MBP.