Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym. Zorganizowało go Stowarzyszenie „Pracownia Pomysłów”. Wzięło w nim udział ponad 40 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 3. Odpowiadali na pytania z zakresu zasad i podstawowych pojęć prawnych dla systemu prawa UE, korzyści płynących z obywatelstwa UE oraz wiedzy o instytucjach wspólnoty.

- Zdarzały się pytania bardzo trudne na przykład wyjaśnienie skrótów. Ale były też proste zadania, szczególnie te dotyczące nazwisk. Akurat na to zwróciłam uwagę gdy się przygotowywałam do tego konkursu – mówi Klaudia Filipek z ZS3.

- W telewizji słyszymy o Unii Europejskiej niemal codziennie. Jednak, niewielu z nas ma wiedzę o podstawach funkcjonowania tej instytucji. Jestem przekonany, że dzięki konkursowi większość z uczestników przeczytała chociażby kilka artykułów na Wikipedii i dziś wie już więcej o samej Unii – mówi organizator konkursu Gracjan Majewski.

Podium należało do uczniów II LO. 1. miejsce zajął Wojciech Wieczorek, 2. zajął Mikołaj Cukrzyński, a 3. zajęła Barbara Bogusławska.

Zwycięzcom wręczono wartościowe nagrody rzeczowe: aparat natychmiastowy Instax, smartwatcha i głośnik bezprzewodowy. Dodatkowo, uczniowie, których prace znalazły się w pierwszej dziesiątce, pojadą na wycieczkę do Sejmu i Senatu.

Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

To nie pierwszy konkurs organizowany przez Gracjana Majewskiego. W maju odbył się konkurs z okazji 25-lecia uchwalenia Konstytucji RP.