Co mówią o naszym mieście?
– Tu jest bardzo dużo zakładów przemysłowych, podobnie jak u nas, ale w Grecji fabryki nie są tak blisko siebie – twierdzi Theocharitsa Mamanou, nauczycielka z Grecji. – Podoba mi się to, że Pabianice są położone na płaskim terenie. Fajne jest też rozplanowanie. Jest dużo przestrzeni, szerokich ulic.
– U nas są wąskie uliczki, gęsta zabudowa, a tutaj dużo wolnego miejsca - dodaje Juan Alfonso Díaz Conejo, opiekun młodzieży z Hiszpanii.
Zagranicznym gościom podobało się również w naszych szkołach.
– Uczniowie są zdyscyplinowani. W naszych szkołach podajemy ich za przykład dobrego zachowania – zapewniał Zekayi Aksoy, opiekun młodych ludzi z Turcji. - U nas uczniowie muszą jednak nosić mundurki.
Goście przyjechali do nas w ramach projektu Comenius pt. Let's make a difference – Niech będzie inaczej. W programie wzięli udział: uczniowie z Gim. nr 1, Anastasia Diktaki i Theocharitsa Mamanou (Grecja), Carmen Peñas Muñoz, Juan Alfonso Díaz Conejo, Jose Jimenez Osuna i Manuel Jesús Ruiz Garcia (Hiszpania), Camilla Leirvik, Thomas Toervi, Sara Ettajani, Arabi Srikhanta, Linn Marielle O. Larsen, Caroline Alsaker Enersen, Emma Lundemo i Victoria Ringen (Norwegia), Concetta Gentile, Chiara Amoroso i Masia Rosa Gaudio (Włochy), Nurullah Kılınç i
Zekayi Aksoy (Turcja). Placówką koordynującą cały projekt jest pabianickie gimnazjum. Opiekunkami projektu są nauczycielki: Magdalena Brzeska i Agnieszka Grudzińska – Wójcik.
Uczniowie z zagranicy (19 osób wraz z opiekunami) przyjechali do nas w poniedziałek 5 października. W Gimnazjum nr 1 czekały na nich zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież przedstawiała swoje szkoły. Po obiedzie pojechali na wycieczkę do Łodzi. Zwiedzili też Toruń. Byli też w pabianickim Aflofarmie, brali udział w konferencji prasowej prezydenta i obejrzeli łódzką Manufakturę. W piątek zwiedzali Arkadię i Nieborów, a dzień później wrócili do swoich krajów.
Przez tych kilka dni młodzież zdążyła się ze sobą zaprzyjaźnić.
– I zrozumieć, że mimo różnic są rzeczy ważne i wspólne dla każdego europejskiego państwa – opowiada Magda Brzeska, nauczycielka języka angielskiego z gimnazjum.
Za dwa lata projekt będzie gotowy. Szkoły przedstawią opracowane wspólnie: europejski przewodnik dobrych manier, kalendarz, album – nasze skarby i dokument będący deklaracją młodzieży dotyczącą ochrony środowiska naturalnego.
– W ramach współpracy, uczniowie, którzy najbardziej zaangażowali się w ten projekt, czyli: Agnieszka Madej, Ewelina Walaszczyk, Magdalena Masternak, Laura Osiński, Piotr Limiera, Konrad Gastpari i Sandra Miller, wyjadą do poszczególnych krajów, biorących w nim udział. W marcu zwiedzą Kretę. Tam będą tworzyć kalendarz tradycji i obyczajów krajów partnerskich – mówi Anna Bednarek – Kuropatwa, dyrektorka Gimnazjum nr 1.
Comenius daje poszczególnym szkołom część funduszy na realizację projektu. Ale poszczególne placówki również same muszą pozyskiwać sponsorów.
- Chciałabym podziękować właścicielom Pikanterii i panu Tomaszowi Piskorskiemu z zakładu fotograficznego – dodaje Anna Bednarek – Kuropatwa.