W Burzeninie przebywali na obozie przygotowawczym do nowego sezonu młodzi zawodnicy klubu LKS Jutrzenka Bychlew. Codzienne treningi oraz pozostałe zajęcia pozwoliły zbudować nie tylko formę sportową, ale również zintegrować zespół przed rozpoczynającymi się rozgrywkami. W trakcie pobytu, na zaproszenie klubu, naszych zawodników odwiedził selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna. W trakcie prowadzonego treningu selekcjoner wskazał na ważne elementy wyszkolenia piłkarskiego.

 

Co jest ważne w szkoleniu dzieci?

Trudno rankingować, co jest najważniejsze, ale oczywiście kilka generalnych zasad obowiązuje. Proces szkolenia dzieci musi być precyzyjnie zaplanowany, dobrze zorganizowany i w końcu przeprowadzony z pasją przez odpowiedzialnego trenera. Każdy młody zawodnik powinien odczuwać przyjemność z faktu uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych. Dopingowany pozytywnie przez swojego opiekuna, rodziców, uczy się profesjonalizmu, odpowiedzialności, współpracy w grupie i wielu innych społecznie zasadnych postaw.

 

Kiedy powinno się rozpocząć grę w piłkę, myśląc o zrobieniu kariery piłkarza?

Jak pokazuje doświadczenie i przeszłość, nie ma idealnego momentu na rozpoczęcie gry w piłkę. Są przykłady zawodników, którzy osiągnęli poziom profesjonalny rozpoczynając treningi w wieku kilku lat, są też tacy, którzy mieli kilkanaście. Jeżeli w procesie szkolenia nie ma rażących błędów, to już od najmłodszych lat kontakt z tą piękną dyscypliną sportu jest wskazany.

 

Czy wyniki sportowe są ważne na tym etapie szkolenia?

Wynik w każdej rywalizacji sportowej jest oczywiście ważny. Należy spełnić jednak kilka warunków: wynik sportowy powinien być ważny dla zawodników, dla trenerów zaś powinien być efektem pracy, a nie celem samym w sobie. Jeżeli ciężko pracujesz, sumiennie wykonujesz swoje obowiązki, to wynik będzie ich efektem. Nie można jednak skuteczności procesu szkolenia uzależniać od efektu wynikowego.

      

Jaka postawa rodziców najbardziej pomaga w sportowym rozwoju dziecka?

Opiekunowie, rodzice, trenerzy są ważnym elementem procesu szkolenia. Ich rola polega przede wszystkim na wspieraniu pasji dziecka, utwierdzaniu go w przekonaniu, że kontakt ze sportem to poza pozytywnymi emocjami również fantastyczny sposób na wychowanie, poznanie zasad funkcjonowania w grupie. W przypadku innych, negatywnych zachowań istnieje spore zagrożenie, że zniechęcimy młodego adepta piłki nożnej. Polecam wszystkim kilkuminutowy film edukacyjny pt. „Respekt”, wydany przez Angielską Federację Piłkarską.

LKS Jutrzenka zaprasza wszystkich chętnych chłopców z roczników 2001 oraz 2005, 2006, 2007 na treningi, które są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, m.in. byłego zawodnika ŁKS-u Łódź Zdzisława Leszczyńskiego, we wtorki i czwartki od godz. 16.30 na boisku w Bychlewie 107E.