Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia dzieciom pojęcia savoir-vivre i prezentacji wybranych do zajęć książek.

- Korzystaliśmy między innymi z takich tytułów, jak „Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery” Staniszewskiej czy Jabłczyńskiej „Współczesny savoir-vivre dla nastolatków” – wymienia Marzena Sobala, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po obejrzeniu książek i przeczytaniu obszernych fragmentów dotyczących zasad kultury osobistej na co dzień, uczestnicy przystąpili do praktycznych zajęć z użyciem rekwizytów. Próbowali prawidłowo układać sztućce na stole, posługiwać się nimi i spożywać niektóre potrawy (spaghetti, ryba, mięso).

- Kolejne ćwiczenia dotyczyły zachowania się w miejscach publicznych - w tym celu wybraliśmy supermarket. Uczestnicy zajęć udawali kupujących, z których jeden był osobą z nienagannymi manierami, a drugi człowiekiem pozbawionym kultury osobistej – dodaje. - Scenka rodzajowa pokazała, do czego może doprowadzić nieprzestrzeganie zasad dobrego wychowania.

Następne zajęcia będą poświęcone higienie osobistej i dbaniu o porządek. Zapraszamy chętne dzieci w każdy czwartek o godz. 11.00 do MBP (ul. św. Jana 10).