Dla uczniów ze szkoły im. Kornela Makuszyńskiego to było wielkie święto. To właśnie teraz stworzony przez patrona szkoły kultowy Koziołek Matołek obchodził 80. urodziny.

Przygotowania do tej uroczystości trwały w szkole od dawna. Dzieci brały udział w konkursach plastycznych. Malowały „Przygody Koziołka Matołka” (I m. – Ola Fuks kl. 0, II m. – Marysia Kociołek kl. I, III m. – Julia Janaszewska kl. I) i kartki urodzinowe dla jubilata (I m. – Michał Hajduk kl. II, II m. – Zuzia Wlazło kl. V, III m. – Iza Łondka kl. IV). Uczniowie tworzyli też dla Koziołka rymowane życzenia (I m. – Magda i Michał Koziara kl. I i III, II m. – Piotr Hajduk kl. III m. – Weronika Krajda kl. V).

Nie zabrakło też prezentów. Każda klasa przygotowała coś miłego dla Koziołka. Wśród nich były: duży portret Koziołka Matołka wykonany z kuleczek z bibuły, barwne rysunki do cytatów z komiksu oraz duże karty urodzinowe z oryginalnymi, wymyślonym przez uczniów życzeniami.

Najwięcej podziwu wzbudziła niespodzianka, którą przygotowała Julia Lipińska z przedszkola wraz ze swoimi rodzicami. Był to pięknie opakowany, kolorowy tort z załączonymi życzeniami i portretem Koziołka.

Później była urodzinowa zabawa. Dzieci z klas I-III zmierzyły się w konkursie na znajomość przygód Koziołka. Zadania nie były łatwe. Maluchy musiały uzupełniać cytaty z książki i rozwiązać krzyżówkę. Zacięta rywalizacja musiała zakończyć się dogrywką. W gronie laureatów znaleźli się Weronika Pawlaczyk kl. III (I m.), Marysia Kociołek kl. I, (II m.), Staś Jurek kl. I i Ala Biernat kl. II (III m.).

Uczniowie starszych klas rywalizowali natomiast w konkursie „Omnibus”. Musieli się wykazać wiedzą z różnych dziedzin. Dzielnie zmagali się ze znajomością przysłów czy mapy Polski. Sprawdzano też wiedzę o patronie szkoły. Zwycięzcami zostali: I m. – Zuzia Wlazło kl. V, II m. – Dominika Rynkiewicz kl. VI, III m. – Weronika Krajda kl. V.

Na koniec uroczystości laureaci I miejsc zdmuchnęli świeczki na torcie i wszyscy zaśpiewali Koziołkowi gromkie „100 lat!”.