Dziś w Starostwie Powiatowym w Pabianicach odbyło się spotkanie zespołu realizującego ogólnopolski grant „Doradztwo i szkolenia kadr poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego – powiat pabianicki”.

Krzysztof Habura, starosta pabianicki wraz z Gabrielą Wenne – Błażyńską, wicestarostą podziękowali wszystkim za cały trud i wysiłek włożony w wykonanie tego zadania.  

Powiat Pabianicki i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Pabianicach w dniu 31 sierpnia zakończyła realizację ogólnopolskiego grantu „Doradztwo i szkolenia kadr poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego – powiat pabianicki”.

Powiat i Pabianicka Poradnia jako jedyni z województwa łódzkiego realizowali ww. grant. Pierwszym zadaniem grantowym było przeszkolenie minimum 90 specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno – pedagogicznych na terenie całego województwa łódzkiego. Przeszkoliliśmy 118, co stano 134% minimalnej liczby.

Szkolenia prowadziło czterech doświadczonych psychologów-trenerów, a dotyczyły one nowych narzędzi do diagnozy funkcjonalnej. Wszyscy uczestnicy zostali przeszkoleni i uzyskali certyfikaty uprawniające do diagnozowania trzema nowymi narzędziami. Dzięki nim dzieci i młodzież z województwa łódzkiego będzie mogła być diagnozowana w obszarze ich funkcjonowania. W tego typu diagnozie obok specjalistów z poradni psychologiczno – pedagogicznych uczestniczą ich rodzice, nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w szkołach i placówkach, a także inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Tak diagnoza otworzy drogę do indywidualnego wsparcia każdego dziecka.

Drugim zadaniem była diagnoza 52 dzieci i młodzieży z terenu województwa łódzkiego oraz zajęcia postdiagnostyczne dla tych dzieci. Był tez czas dla ich rodziców i nauczycieli. Trzecim zadanie było utworzenia grupy wsparcia – dawała możliwości grupowych i indywidualnych spotkań z psychologami – trenerami oraz możliwość wymiany własnych doświadczeń.

Na realizację rocznego grantu (1.09.2022-31.08.2023) Powiat pozyskał kwotę 350 00,00 w większości dofinansowaną z funduszy Unii Europejskiej. Cała kwotę wydatkowano zgodnie z przeznaczeniem. Środki finansowe były dedykowane na szkolenia dla specjalistów z poradni psychologiczno – pedagogicznych z całego województwa łódzkiego (Uczestniczyły 22 poradnie psychologiczno – pedagogiczne), diagnozę i zajęcia postdiagnostyczne dla dzieci i młodzieży (52 dzieci).