5 grudnia (środa) w godz. 15.00-17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Kościuszki 14) zaplanowano coroczne, największe święto naszych społeczników – Galę Wolontariatu.

- To dzień, podczas którego doceniamy całoroczną pracę wolontariuszy i osób wspierających ideę wolontariatu w Pabianicach – wyjaśnia Agnieszka Jaksa, koordynator imprezy.

Oprócz wręczenia Złotych Serc, zaplanowano inne atrakcje. Grupa wolontarystyczna „Agrafka” zagra w spektaklu o przemocy rówieśniczej, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej pokażą teatr cieni. Zostanie też rozstrzygnięty konkurs „Nie hejtuję – reaguję” oraz „Ex hejter – good later”.


Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. dr hab. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się on badaniami związanymi m.in. z agresją elektroniczną i cyberprzemocą wśród młodzieży. Odkrył, że największy udział we wzmocnieniu lub osłabieniu działań sprawcy przemocy ma grupa. To świadkowie są kluczowymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Niektórzy stoją po stronie napastników – wspierają ich. Inni reagują na przemoc jako obrońcy. Jeszcze inni to obserwatorzy. Żadne z powyższych zachowań świadka nie jest obojętne w procesie przemocy. Każdy świadek albo pomaga ofierze, utrudniając prześladowanie, albo ułatwia dręczenie i tym samym wspiera sprawcę.

To właśnie profesor Pyżalski zainspirował „Agrafkę” do stworzenia pionierskiego w Polsce projektu xd Reaguj, którego podsumowanie będzie właśnie podczas gali.
Wstęp na uroczystość jest wolny.

 

Dodatkowe uroczystości: 

Warsztat podsumowujący Projekt xD

12.00-14.30 - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Pułaskiego 38 

Warsztat z prof. dr. hab Jackiem Pyżalskim. To spotkanie dla wszystkich followersów, nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w projekt xD. Profesor twórczo i profesjonalnie popracuje z młodzieżą i pedagogami. Tematem przewodnim będzie reakcja na przemoc i agresję.

Przemarsz

14.30-14.45 - przemarsz z MDK-u do Miejskiego Ośrodka Kultury na Galę Wolontariatu. Wszyscy followersi przygotują plakaty z osobistymi hasłami, które samodzielnie wymyślili w związku z uczestnictwem w projekcie. 

Przemarsz będzie wyrazem niezgody dzieci i młodzieży na hejt, marazm i obojętność wobec agresji. Będzie okazją do zwrócenia uwagi na siłę wolontariatu i roli wolontariusza w środowisku jako osoby, która nie jest obojętna na krzywdę ludzką.