Jej założycielem, a zarazem autorem animacji jest 34-letni pabianiczanin Arkadiusz Olszewski - rysownik, reżyser i producent animowanych filmów historycznych. Opowieść o bitwie chocimskiej i wojnie z imperium osmańskim w XVII wieku to jego najnowsze dzieło. Na swoim koncie ma już ekranizacje pt.: „Bitwa pod Połonką”. „Ludobójstwo”, „Obrońcy Głogowa”, „Dwa nagie miecze” oraz „Semper Fidelis: Ta krew to za nasz Lwów”.

Bitwa chocimska 1673 r. to jedno z największych zwycięstw w historii Rzeczpospolitej oraz jedna z najstraszliwszych klęsk w historii Turcji. 11 Listopada 1673 roku doszło do rozstrzygającego starcia pomiędzy armią Rzeczpospolitej pod dowództwem hetmana wielkiego Jana Sobieskiego a armią Osmańską dowodzoną przez Husajna Paszę.

- Wiktoria Chocimska rozsławiła imię hetmana Sobieskiego, pozwalając mu rok później zasiąść na tronie Polski, a straty zadane armii tureckiej były wprost druzgocące, znacznie przewyższały te zadane dziesięć lat później pod osławionym Wiedniem. Bitwę tę chcemy Państwu zaprezentować w formie filmu animowanego – zachęca Arkadiusz Olszewski. - Jeśli kogoś interesuje techniczny aspekt tego jak tworzy się tego typu animacje, spore części procesu produkcji będzie można obejrzeć w formie transmisji na żywo na serwisie Youtube. Osoby wspierające film otrzymają linki do zapisów transmisji.

Szczegóły przedsięwzięcia, jego zwiastun oraz inne produkcje znajdziecie TUTAJ.