To 5. odsłona międzynarodowego festiwalu na terenie naszego powiatu. Ostatnia odbyła się w 2019 roku. W kolejnych latach, niestety, powstrzymała ją pandemia. 

Artyści nie tylko zatańczą, ale też zaśpiewają i zagrają na tradycyjnych instrumentach. Jak zawsze, zaprezentują się w fantastycznych, barwnych strojach lub przebraniach.

Folkowa impreza potrwa od 30 czerwca do 3 lipca. Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższy czwartek na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 17.00. 

Darmowe wejściówki będą do odbioru 27 i 28 czerwca w Gminnym Domu Kultury w Bychlewie.

1 lipca artyści wystąpią w Bychlewie (na obiekcie sportowym). O godzinie 16.00 przejdzie tam barwny korowód. O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert festiwalowy, a o 20.00 organizatorzy zapraszają na "Potańcówkę pod Gwiazdami". Dzień później, o godzinie 15.00 odbędą się "EtnoPodróże", o 17:00 koncert galowy, a od 21:00 "Latino Night".

2 lipca festiwal zagra też w Konstantynowie. O godzinie 15.00 roztańczony korowód wyruszy z pl. Kościuszki na pl. Wolności (tam stanie scena). Początek koncertów zaplanowano na godz. 16.00. Występy potrwają do wieczora.

Ponadto Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na warsztaty "Etno Dance". 29 czerwca, od godziny 11.00 poprowadzą je tancerze z Indii, a 1 lipca (również od 11.00) artyści z Rumunii. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: (42) 211 17 63.

3 lipca "Polka" zagości w Lutomiersku, na placu Jana Pawła II. Na godzinę 15.00 zaplanowano "EtnoPodróże", a na 16.00 koncert festiwalowy.

Jak to się zaczęło?

W sierpniu 2015 roku Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka” wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Hora din Strabuni w Rumunii.

– Po powrocie pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zorganizować takie wydarzenie u nas – wspominał wówczas Radosław Kierzek, dyrektor „Polki”. –  W październiku wysłaliśmy zaproszenie tancerzom z Meksyku, którzy już po trzech godzinach przysłali odpowiedź: „Będziemy”.

W poprzednich edycjach gościliśmy zespoły m.in. z: Kenii, Meksyku, Peru, Paragwaju, Nowej Zelandii, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Słowacji.