Na początek odbędzie się koncert pod tytułem „100 lat polskiej piosenki”. Wystąpi BB Vocal Group w składzie: Katarzyna Dendys-Kosecka, Wiktoria Węgrzyn, Tomasz Lorek i Rafał Sawicki. Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie otwarta wystawa fotograficzna Jacka Raniowskiego „Co gra w duszy melomana?”. Kolejne koncerty będą się odbywać we wszystkie październikowe weekendy w kościele ewangelicko-augsburskim. Będą to m.in.: „Chopin na 5 kontynentach”, „Muzyka poważna na wesoło” czy „Kobiecie żywioły”.

Festiwal potrwa do 28 października. Będą również imprezy towarzyszące: prelekcje, warsztaty i koncerty w Muzeum Miasta Pabianic.

Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata jest organizowany od 2007 roku. Jest to projekt artystyczno-edukacyjny. Pomysłodawczynią oraz organizatorką tego wydarzenia jest Magdalena Hudzieczek-Cieślar, śpiewaczka, nauczyciel akademicki, animatorka kultury i propagatorka sztuki muzycznej. Koncerty festiwalowe są bezpłatne. Umożliwiają mieszkańcom Pabianic i okolic obcowanie z muzyką na bardzo wysokim poziomie.