Artyści zaprezentowali unikatowy dorobek artystyczny z dziedziny folkloru i twórczości ludowej.

- Aby pomieścić wszystkich chętnych widzów, musieliśmy poprosić o pomoc gimnazjum, które dysponuje znacznie pojemniejszą salą – wyjaśnia Maria Wrzos-Meus, dyrektor Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. - Publiczność stanowili nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również fani folkloru z ościennych gmin i miast.

Koncert otworzył pięknie zatańczonym polonezem Zespół Pieśni i Tańca z Dobronia. Pod kierunkiem Jacka Lewandowskiego, Marleny Prusisz oraz Szymona Mońka przyjął zaproszenie na udział w koncercie, prezentując żywą muzykę, barwne stroje i starannie przygotowane, polskie tańce. Była to niespodzianka dla gości zza granicy, którzy nie spodziewali się takiego przyjęcia.

Występ zespołu „Kukułeczka” z Łotwy wzbudził moc wzruszeń i wycisnął łzy, ponieważ dzieci i młodzież łotewska, pochodzące z polskich rodzin, śpiewały piękną polszczyzną o tęsknocie do kraju. Żanna Stankiewicz - choreograf zespołu, przyznała, że tak serdeczne przyjęcie zapamięta do końca życia.

Białoruś zachwyciła prezentacją wokalno-instrumentalną. Zespół "Ostrada" to laureat wielu festiwali w całej Europie. Przybliżył nam pieśni białoruskie ze słynną „Kupalinką” na czele. Wokaliści, również śpiewająco, złożyli wszystkim Polakom wzruszające życzenia.

Zupełnie inny styl zaprezentował zespół ludowy z Węgier. Rytmiczne, stepujące i folkowe rytmy ukazały autentyczny, nietuzinkowy folklor tego narodu. Okazuje się, że muzyka złamała nawet bariery językowe. Kierownikiem zespołu jest Robert Nagy.

Podczas koncertu unikatowe prace prezentowali twórcy ludowi z Ukrainy z Huculszczyzny i Wołynia, a także z Białorusi. Wystawa niepowtarzalnych prac ze słomy, wełny, drewna i szkła spotkała się z wielkim zainteresowaniem.

Przybyli na koncert mogli skosztować kołacza, który otrzymał gospodarz gminy - Adam Topolski i rozczęstował go wśród licznie zgromadzonej widowni.

Wraz z zespołami koncertującymi przybyli do Ksawerowa również goście oficjalni: konsul RP na Węgrzech - Karol Biernacki oraz Bela Kakas z gabinetu prezydenta Węgier.

Koncert zakończył się wspólnymi śpiewami i tańcami oraz żywą muzyką w wykonaniu "dobronian".

Koncert zorganizowano dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.