Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. W związku z przypadającą w maju 80. rocznicą likwidacji getta w Pabianicach, muzealnicy zaprezentują program o tematyce żydowskiej.

O godzinie 17.00 rozpocznie się gra muzealna. Karty będą wydawane do godziny 20.30 na parterze budynku przy ul. Stary Rynek 2. Gra potrwa do 21.30

Na 17.00 oraz 22.45, na poddaszu zamku, odbędzie się projekcja filmu „Surviving Skokie”. 

To historia życia Jacka Adlera, pabianickiego Żyda, który przeżył Holocaust, a po wojnie wyemigrował do USA. W drugiej połowie lat 70-tych brał udział w protestach mieszkańców miasteczka Skokie przeciwko próbom zorganizowania marszu przez grupę neonazistów. Opowieść o tym wydarzeniu była dla reżysera filmu, Eli Adlera, syna Jacka, pretekstem do zadania ojcu pytań o korzenie ich rodziny, życie w przedwojennej Polsce i utratę najbliższych przodków podczas wojny. Snując swoją opowieść Jack wraz z synem odwiedzili Pabianice. Film zostanie wyświetlony na poddaszu zamku.

O godzinie 18.15, w ogrodzie muzealnym wystąpi chór Clil kultywujący tradycje muzyki żydowskiej. 

O 19.30 w sali kominkowej zamku odbędzie się prelekcja Symchy Kellera (byłego przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi) pt. „Wszystko, czego nie wiecie o judaiźmie”, a o 21.30 jego koncert wraz z zespołem. 

Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć wystawę pt. "„Pamięć nie umiera. Z dziejów pabianickich Żydów” (Stary Rynek 2, parter).

Wstęp będzie bezpłatny.

Na Noc Muzeów zaprasza również otwarta niedawno przy ul. Żeromskiego galeria sztuki Aflopa Art. 

Zobacz też: Obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Pabianicach, HARMONOGRAM