Święto rytmu i radości - tak można w dwóch słowach powiedzieć o imprezie, na której na bębnach djembe i dundun zagrały osoby dorosłe (czasami wręcz wiekowe), młodzież i nawet dzieci. Był to koncert z okazji 10-lecia City Bum Bum - szkoły rytmu. Zaczęło się od występów wszystkich grup warsztatowych.

- Zapisałam się na zajęcia 2 lata temu, bo chciałam nauczyć się grać - mówi Mira Tomaszewska, która na koncert przyprowadziła 17-letniego wnuczka Marka.

Posadziła go na widowni. Marek po raz pierwszy zobaczył na scenie grającą babcię.

- Chciała mnie wyciągnąć na te warsztaty, ale myślałem, że to nuda. Nie miałem pojęcia, że babcia tak świetnie się bawi - mówił w przerwie koncertu. - Od września będę chodził z nią. Nie przypuszczałem, że babcia może robić coś tak niesamowitego.

Nie tylko pani Mira dobrze bawiła się na koncercie w Wytwórni. Przez scenę przewinęło się około 80 osób w różnym wieku. Na widowni siedziała i w większości stała kilka razy większa grupa. Wszyscy przez ponad 6 godzin bawili się świetnie. Rewelacyjny był występ jubilatów, czyli nauczycieli z City Bum Bum, którym towarzyszyli najlepsi uczniowie.

 

City Bum Bum od 10 lat uczy wszystkich muzyki perkusyjnej od podstaw. Jak sami o sobie piszą: "W procesie pedagogicznym udowadniamy, że na zachodnioafrykańskim bębnie djembe może grać każdy". I to jest prawda. Na scenie grały kilkuletnie dzieci. Atmosfera była wyśmienita, bo królowała radość życia, uśmiech i pozytywne nastawienie do całego świata. 

 

Gościem specjalnym 10. jubileuszowej edycji Nocy Żywych Bębnów był międzynarodowy zespół Seckou Keita, słynnego senegalskiego griotta, światowego wirtuoza gry na korze - zachodnioafrykańskiej harfie. Wydana kilka miesięcy temu płyta "Miro" (ang. Positive Thought), czwarta w karierze artysty, z miejsca podbiła internetową listę World Music Charts, plasując się na 1. miejscu najchętniej słuchanych albumów, a pochodząca z niej piosenka "Hino" nominowana została do prestiżowej nagrody Independent Music Awards. Album jest pasjonującą muzyczną podróżą z udziałem artystów z Senegalu, Gambii, Burkina Faso, Kuby, Kolumbii, Madagaskaru, Gwinei, Mali i Hiszpanii.

Więcej informacji tutaj: www.citybumbum.pl

Zobacz fragmenty koncertu: