Najbardziej fantastyczna impreza w kraju – ogólnopolski konwent miłośników fantastyki Polcon 2009 – pod koniec sierpnia zawita do Łodzi. Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki (SMF) powstało w 2001 roku. „Zaczęło się od organizacji kilku spotkań ze znanymi literatami, z czasem projekty przybrały bardziej profesjonalne kształty, w ostatnich latach zorganizowaliśmy cztery zjazdy U-BOT, które w sumie zgromadziły ponad 1.500 uczestników.” – mówi Paweł Potakowski, organizator tegorocznej edycji Polconu. „Nasza aktywność została doceniona na szczeblu ogólnopolskim, dzięki czemu przyznano nam prawo do organizacji Polconu 2009.”

Program konwentu jest bogaty i skierowany nie tylko do zagorzałych miłośników fantastyki. Oprócz sesji gier, konkursów i pokazów, częścią każdego Polconu są spotkania z pisarzami i zaproszonymi gośćmi specjalnymi. Obecność na tegorocznej imprezie potwierdzili już między innymi nominowany w zeszłym roku do Nike za powieść Lód Jacek Dukaj, artysta Wojciech Siudmak, pisarz i scenarzysta komiksowy Mike Carey, aktorzy Jeremy Bulloch oraz Richard LeParmentier (Gwiezdne Wojny). Niewątpliwą atrakcją jest możliwość skorzystania z konwentowych stoisk, obficie zaopatrzonych w trudno dostępne rarytasy ze świata filmu, książki czy komiksu.

Impreza jednocześnie dotyka niezwykle szerokiego obszaru literatury, komiksu, filmu i wszelkiego rodzaju gier. Wydarzenie to zyskuje walory interdyscyplinarnej konferencji poprzez prezentowanie tematów stricte naukowych. Jak podkreślają sami uczestnicy, Polcon to również miejsce, w którym można nawiązać ciekawe znajomości i w miłej atmosferze podyskutować na fascynujące tematy.

W czasie każdego Polconu przyznawana jest prestiżowa nagroda literacka im. Janusza A. Zajdla. Głosowanie obejmuje dwie kategorie: opowiadanie i powieść. Wśród nagrodzonych są tak znani pisarze, jak: Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Ewa Białołecka, Rafał A. Ziemiewicz czy Andrzej Pilipiuk. Listę nominowanych do tegorocznej nagrody poznamy w połowie czerwca.

W ramach promocji Polconu organizatorzy konwentu wspólnie z siecią salonów Empik zapraszają na serie spotkań z wybitnymi pisarzami fantastyki. Pierwsze z nich odbędzie się już w sobotę 23 maja, w salonie Empik w Manufakturze. Gościem będzie Witold Jabłoński, twórca bestsellerowego cyklu o mistrzu Witelonie "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer".