"Matka Zagłebia" w reżyserii Jadwigi Chmielowskiej to 40-minutowy film, który obejrzymy 26 maja (środa) o godz. 18.00 na Zamku (Stary Rynek 1) w ramach cyklu "Konfrontacje filmowe". Wstęp wolny.

Bohaterką filmu jest Służebnica Boża Matka Teresa - Janina Kierocińska. Po I wojnie światowej przy klasztorze sióstr w Sosnowcu założyła przedszkole, pracownię haftu i szycia dla dziewcząt oraz czteroklasową szkołę dla najbiedniejszych dzieci. Już wtedy zaczęto ją nazywać Matką Zagłębia.

Również w czasie okupacji działała charytatywnie. W okresie II wojny światowej organizowała tajne nauczanie, prowadziła też bezpłatną kuchnię. Współpracowała z Armią Krajową. Udzielała schronienia dziewczętom, którym groziła wywózka na roboty do Niemiec. Niosła pomoc więźniom Auschwitz, organizując wysyłkę paczek żywnościowych do obozu. W klasztorze w Sosnowcu ukrywała osoby pochodzenia żydowskiego. Uratowała grupę dzieci, które po upadku Powstania Warszawskiego kierowane były do obozu w Auschwitz. Zmarła w 1946 r.

Postępowanie beatyfikacyjne Janiny Kierocińskiej rozpoczęło się w 1983 r. w diecezji częstochowskiej. W 1993 r. została pośmiertnie odznaczona medalem "Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata", przyznawanym przez instytut Yad Vashem.