- Wraz z profesorem gościć będziemy rowerzystów z Łodzi, którym chcemy ukazać historię i piękne strony naszego miasta – zapowiadają organizatorzy.

W ok. 2-godzinnej wycieczce mogą bezpłatnie wziąć udział wszyscy chętni rowerzyści. Spotykamy się w niedzielę (8 lipca) ok. godz. 13.00 przy pomniku Długosza obok muzeum (Stary Rynek 1).

- Najpierw obejrzymy okoliczne rzeźby, czyli pomnik Legionisty oraz tzw. „piekarnię” i pomnik Kolbego – mówi Arkadiusz Jaksa z grupy „Rowerowe Pabianice”. - Dalej pojedziemy wzdłuż dawnych zakładów przemysłowców do kościoła protestanckiego w centrum. Następnie przed dom Kolbego i stamtąd bulwarami na pole golfowe. Zostaje nam jeszcze pomnik pływaczek koło basenu, a wycieczkę kończymy przed McDonald’sem.

Dlaczego tam? Bo tam stoi rzeźba prof. Andrzeja Jocza. Co przedstawia Autonomizm II?
- Autonomizm to moja koncepcja własna. To takie twory, zaczerpnięte trochę z biologii i trochę z techniki. Najważniejsze jest to, że nie mają swoich odpowiedników w przyrodzie. Ale łatwo je skojarzyć z czymś nam znanym. Dlatego jest tak wiele możliwości, co dana rzeźba może przedstawiać. Autonomizmy żyją własnym życiem - wyjaśnia profesor.