Studenci Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu III Wieku zaprezentowali prace pokazujące Pabianice. 

- Zobaczymy tu zarówno widoki oczywiste, ale też te, które nam na co dzień umykają - mówi Ryszard Adamczyk z muzeum. - Patrząc na niektóre prace, trzeba się chwilę zastanowić, gdzie jest to miejsce.

W Zamku można obejrzeć 42 prace. Powstało ich dużo więcej, dlatego specjalna komisja musiała wybrać te, które zostały zaprezentowane. Możemy oglądać je w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy 24 prace studentów. W kolejnej jest 18 obrazów sekcji plastycznej UTW.

- Chcieliśmy pokazać Pabianice, które się zmieniają i miejsca, które zanikają - mówiła Izabela Rzempowska, prezes Towarzystwa na rzecz Opieki nad Zabytkami Pabianic, które było jednym z organizatorów wystawy.

Autorzy przedstawili na obrazach najważniejsze zabytki miasta, ale pojawiły się też widoki na ulicę Lipową czy Bugaj oraz tajemnicze podwórka.

- Namalowałam kościół św. Mateusza. Polubiłam malowanie architektury, chociaż najbardziej lubię malować kwiaty - mówi Mariola Sugulska.

W sekcji plastycznej Uniwersytetu jest od 2006 roku. Malarstwo pasjonowało ją od dziecka, ale dopiero na emeryturze miała czas, by się nim zająć.

Na wystawie zobaczymy prace, które wykonali: Ewa Drobczyńska, K. Dziopa, Katarzyna Gałecka, Mateusz Godlewski, P. Jaklewicz, Agnieszka Marciniak, Paulina Markowska, Olga Tuszyńska, K. Woch (PŁ) i sekcja plastyczna UTW: Elżbieta Gozdek, Ewa Helbik, Ilona Hodoń, Wanda Horbacewicz-Poźniak, Elżbieta Jaguszewska, Małgorzata Knap, Teresa Knop, Alina Krawczyk, Grzegorz Magier, Krystyna Majchrzak, Anna Pacholik, Bożenna Pluta, Danuta Otomańska i Mariola Sugulska.

Wystawę „Pabianice - różne spojrzenia” będzie można oglądać do końca sierpnia.