W Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) trwają przygotowania do otwarcia wystawy „Sienkiewicz sfilmowany” - pierwszej tak obszernej ekspozycji prezentującej sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora „Trylogii”, „Quo vadis” czy „W pustyni i w puszczy”.

„Sienkiewicz sfilmowany”, wystawa przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza, pokazuje wszystkie światowe ekranizacje utworów Henryka Sienkiewicza, zrealizowane w latach 1896–2014. Od nakręconego w wytwórni braci Lumière, trwającego kilkadziesiąt sekund „Nerona” po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana „Potop Redivivus”.

Wśród prezentowanych materiałów znajdują się takie unikaty, jak certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis” (z premierowego pokazu w Auli Pawła VI w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II), projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji „Quo vadis”, czy fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie „Krzyżaków”. Będzie też można zobaczyć oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji.

Na wernisaż wystawy „Sienkiewicz sfilmowany” Muzeum Kinematografii zaprasza w czwartek (21 lipca) o godz. 12.00.