4 godziny warsztatów, wymiany kontaktów, podziwiania i kupowania rękodzielniczych dzieł sztuki oraz… babskich pogaduszek przy kawie.

Festiwal rozpoczął się o godz. 12.00 warsztatem psycholog Danuty Jacoń-Chmieleckiej (na zdjęciu) o poznawaniu siebie, wizji przyszłości i celach na nowy rok. Uczestniczki poznały jedną z wersji ćwiczenia HCSR - Holistycznego Coachingu Skoncentrowanego na Rozwiązaniach. Co to oznacza?

- Musiałyśmy odkryć centralny, nieruchomy punkt naszego wnętrza i w duchu odpowiadać na pytania zadawane przez prowadzącą – opowiada pani Ania. – Miały one doprowadzić do całkowitego skupienia się na sobie i na realnych planach zmian – jak chcemy się widzieć za rok i co zrobimy, by to osiągnąć.

Drugi warsztat był o feng shui, czyli o takim wykorzystywaniu przestrzeni w domu i pracy, by przynosiła nam ona jak najwięcej korzyści i ułatwiała życie. Opowiadała o tym projektantka wnętrz, Magdalena Kundera-Gizińska.

Marta Peruga, pasjonatka zdrowego stylu życia poprowadziła warsztat o wpływie jedzenia na zdrowie i samopoczucie. Na Facebooku tworzy społeczność „Honey. No sugar”, skupiającą zwolenników zdrowego i refleksyjnego stylu życia.

Na zakończeniu uczestniczki festiwalu poznały sekret pisania, jako jednej z form terapii. Zdradziła go nauczycielka Monika Skrzypek, autorka powieści społeczno-obyczajowej wydanej e-bookiem „Glony też muszą czasem pić” (2014) oraz najnowszej literatury faktu „No coś ty!” (2015).

Pomiędzy warsztatami panie mogły obejrzeć i kupić: biżuterię, ręcznie malowane koszulki, obrazki, ceramikę, pościel i kocyki dla dzieci. Wszystko to w ramach Pabianickiego Maratonu Sztuki.

Gościem specjalnym PMS była pabianicka artystka Magdalena Kwasik („Madee”), kolorystka i pasjonatka wiedzy o człowieku i jego emocjach.

Organizatorką sobotniego wydarzenia była Danuta Jacoń-Chmielecka, właścicielka Pracowni Rozwoju Osobistego Unikatum przy ul. Północnej 34.