Ryś jest samotnikiem i łączy się w pary jedynie w okresie rui i odchowu młodych. Młode przebywa z matką do czasu następnej rui. Koty osiągają wagę 16-34 kg i najczęściej polują na sarny, ptaki oraz drobne ssaki. Ryś w środowisku naturalnym zamieszkuje nie tylko kontynent europejski, ale także azjatyckie części Rosji, Mongolię oraz Bliski Wschód. W Europie rysie można spotkać w Karpatach, Polsce, Rosji, Skandynawii i na Białorusi. Ilość tych zwierząt w Europie spadła gwałtownie w pierwszej połowie XX wieku na skutek niszczenia lasów. Szacuje się, że na terenie Europy występuje około 8 tysięcy osobników, natomiast w Polsce zaledwie 200 szt.

Od 2007 roku WWF Polska stworzył program mający na celu przywrócenie populacji rysia na obszarach, gdzie jeszcze niedawno występował w naturze, np. w mazurskich lasach.

Wykorzystuje się do tego specjalną metodę reintrodukcji – „born to be free”. Polega ona na wypuszczaniu na wolność zwierząt urodzonych w niewoli. Sprowadza się także dorosłe osobniki
z Estonii, które zasilają populację tego gatunku na Mazurach.

W związku z ich malejącą liczbą ryś jest objęty ochroną gatunkową i wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, dlatego każde narodziny nowego osobnika są powodem do radości.

Od 2011 roku Ogród Zoologiczny w Łodzi zamieszkuje para rysiów. Samica Bertha ma 6 lat i pochodzi z ogrodu zoologicznego z Helsinek, natomiast 5-letni samiec Keith przybył do nas z Monachium. Para w maju tego roku doczekała się pierwszego potomka.

Samica została po raz pierwszy matką, dlatego bardzo broniła dostępu do maleńkiego rysia i przebywała z nim na niedostępnym dla zwiedzających wybiegu. Teraz maluch jest już na tyle samodzielny, że mógł zostać oficjalnie zaprezentowany zwiedzającym.

Mały ryś nie posiada jeszcze imienia, dlatego prosimy o pomoc w jego wyborze. Propozycje imion rozpoczynających się literą „G” można przesyłać w dniach 21-28 sierpnia wyłącznie drogą
e-mailową na adres m.kaczmarska@zzm.lodz.pl. Spośród nadesłanych propozycji wyłonimy 5 najczęściej powtarzających się, które zostaną przedstawione na profilu ZOO Łódź, na Facebooku, a zwycięży to, które zbierze najwięcej głosów.