Mając na uwadze, że w służbach mundurowych obok funkcjonariuszy służbę pełnią też psy i konie, Stowarzyszenie CBDiO "Pamiętamy skąd jesteście" wyszło z inicjatywą otwarcia schronisk "Zasłużyliśmy – Ostoja Emerytów" dla zwierząt kończących służbę. To właśnie tam pod opieką przewodników psów i wolontariuszy godnie przejdą w stan spoczynku. Właśnie w ten skromny sposób członkowie Stowarzyszenia chcą podziękować czworonogom za bezinteresowne poświęcenie i oddaną służbę.

"Bieg dla zasłużonych” ma być symbolicznym otwarciem "Ostoi". Odbędzie się on na kilku dystansach: 5 i 10 km dla wszystkich chętnych (limit zgłoszeń to 500) oraz symboliczny dla zwierząt ze służb mundurowych wraz z przewodnikami.

Bieg będzie integralną częścią festynu, na którym zaprezentują się liczne formacje służb mundurowych. Specjalnie dla nich stworzone zostaną miasteczka tematyczne z licznymi atrakcjami.

Sobota 10 września upłynie w klimacie pracujących czworonogów oraz ich opiekunów.

Imprezę zaplanowano na lotnisku Aeroklubu Leszczyńskiego (Leszno).

W programie:

- podchody dla dzieci z grupą operacyjno-szturmową,

- pokazy umiejętności psów, pokazy tresury,

- pokazy strzyżenia i pielęgnacji psów,

- udział w parodii filmu "Czterej pancerni i pies" z prawdziwym Szarikiem,

- pokazy sztuk walki,

- możliwość wykonania portretu z psem,

- nieskończona ilość nietypowych zabaw dla dzieci (a najważniejsze: budowanie z prawdziwych cegieł symbolicznej budy), strzelnice,

- pokazy zumby, tańca towarzyskiego, różnych atrakcji sportowych,

- miasteczko rowerowe, motocykliści oraz wiele innych atrakcji.

W trakcie festynu powstanie pierwszy w Polsce pomnik - symbol Ostoi Emerytów, który będzie podziękowaniem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Pomnik ten będzie w formie muralu z luksferów, na którym będą umieszczone tabliczki z imieniem psa oraz informacją, gdzie służył. Każdy przewodnik psa będzie mógł obok tej tabliczki symbolicznie umieścić urnę upamiętniającą jego czworonożnego współpracownika.