Zanim wystartowali biegacze, do rywalizacji na dystansie 100 metrów przystąpiły panie w biegu na szpilkach oraz pabianiccy Janusze.

Wśród pań na obcasach bezkonkurencyjna okazała się Ewelina Koziara. Za plecami pani Eweliny na linię mety wpadły kolejno: 2. Sandra Wawrzyniak-Kowalska, 3. Emilia Ziętala, 4. Aneta Danka, 5. Anna Kurkowska.

Pabianicki Półmaraton 2022 Życie Pabianic

W biegu Januszy wygrał Dawid Jurga, przed Krzysztofem Piechem, Robertem Ropengą, Łukaszem Biszczakiem oraz Sebastianem Bernackim.

Później ruszyli biegacze. 1.300 uczestników przez pewien czas biegło wspólnie na dystansie półmaratonu i na dystansie 5.000 metrów. W tym drugim biegu wzięli udział m.in. prezydent Grzegorz Mackiewicz i wiceprezydent Marek Gryglewski. Ten drugi nie tak dawno zmagał się z kontuzją mięśniową, lecz zacisnął zęby i pobiegł. Jednak nikt z przedstawicieli władz miasta nie zajął miejsca w czołówce.

Pierwsi na mecie na 5.000 metrów byli: Maciej Jagusiak, znany jako „Pan Jagoda”, który pokonał dystans w czasie 15 minut i 2 sekundy.

Dziesięć sekund za nim wpadł na metę utalentowany biegacz UKS Azymut Pabianice, 15-letni Kacper Kurowski.

Podium uzupełnił Jędrzej Hasiura.

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Maria Błoch (18:43). 2. Była Agnieszka Kowalczykowska, zaś 3. Aleksandra Kunicka.

Trasa półmaratonu wiodła m.in. przez Rydzyny, Pawlikowice i Jadwinin. Uczestnicy trochę narzekali, że w Rydzynach mocno wiało.

- Jeśli nie udało się schować za innego biegacza, wiatr był wymagającym przeciwnikiem – przyznawali ci, którzy ukończyli bieg.

Na metę przy hotelu Włókniarz pierwszy wpadł łodzianin, Tomasz Osmulski. Pokonanie 21,0975 kilometra zajęło mu 1 godzinę 10 minut i 50 sekund.

Osmulski był najlepszy na półmetku, zaś w drugiej części dystansu jeszcze podkręcił tempo.

Niespełna dwie minuty za nim linię mety przekroczył Tomasz Owczarek. Za kolejną minutę organizatorzy powitali na mecie trzeciego zawodnika – Artura Jasińskiego.

Najlepszą z pań okazała się Aleksandra Niwińska, która wygrała z czasem 1 godzina 24 minuty i 14 sekund. Druga była Małgorzata Michalak-Mattar (1:29:00), zaś trzecia Aneta Goździk-Zaręba (1:31:09). Na piątym miejscu linię mety pokonała pabianiczanka, Agata Szkudlarek.

Zwycięzcy otrzymali vouchery na tygodniowy pobyt w Columna Medica o wartości niemal 5.000 złotych.