Monika Rykała dzięki znakomitym wynikom na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i mistrzostwach Polski w grze błyskawicznej, reprezentować będzie nasz kraj na tej prestiżowej imprezie. Mistrzostwa potrwają od 30 sierpnia do 10 września we włoskiej miejscowości Fermo. Monika zagra w grupie do lat czternastu i będzie jedną z najmłodszych szachistek – ma 12 lat. Wśród jej przeciwniczek będzie aż dziewięć, które dotychczas wywalczyły tytuły mistrzyń Europy lub świata w różnych kategoriach wiekowych. Nie będzie faworytką tych zawodów, ale jeszcze nigdy nie była faworytką jakichkolwiek zawodów.

Do wyjazdu do Włoch szachistki Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów dojdzie dzięki pomocy wielu instytucji m.in. prezydenta miasta i starosty.

- Monika w Fermo rozegra dziewięć partii. Wygranie ośmiu da jej złoty medal – mówi Krzysztof Długosz, jej trener. - Oczywiście w sporcie wszystko jest możliwe, ale pierwotnym celem startu było zapoznanie Moniki z atmosferą takiego turnieju. Do Włoch przyjedzie około tysiąca najlepszych, młodych szachistów z całej Europy. W przyszłym roku Monika pozostanie w grupie do lat czternastu, a te najlepsze grać będą już do lat szesnastu. Dodać należy, że trzy tygodnie temu na mistrzostwach Polski w grze błyskawicznej Monika ograła jedną z faworytek włoskiego turnieju, Aleksandrę Lach – byłą mistrzynię Europy do lat 12. Łatwo nie będzie, ale w szachach nigdy nie jest łatwo. Monika jest dziewczynką bardzo ambitną i waleczną. Z reguły jako ostatnia kończy swoje partie. Jeśli wytrzyma emocjonalnie, to będzie dobrze.