ad

Ta sensacyjna informacja wynika z ostatniego komunikatu IWGA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Igrzysk Światowych), w którym podano nazwiska zawodników ukaranych dyskwalifikacjami za wykroczenia antydopingowe na lipcowych World Games w Kaohsiung na Tajwanie. Pisze o tym dziś portal kulturystyczny kif.pl.

Podano, że ogółem zbadano 291 próbek moczu pobranych od startujących. Stwierdzono 5 przypadków wykroczeń antydopingowych. Ta statystyka nie jest korzystna dla kulturystyki, gdyż aż 4 przypadki to właśnie reprezentanci „żelaznego” sportu, a jeden, to zawodnik sumo.

W związku z dyskwalifikacją zawodnika Ukrainy, Beili Bałoga, zwycięzcy w kategorii 80 kg, nasz reprezentant, Mariusz Bałaziński przesuwa się na 3. pozycję, zdobywając brązowy medal.

Badania antydopingowe w Kaohsiung były prowadzone przez Komisję Medyczną IWGA przy współpracy przedstawicieli Komitetu Olimpijskiego Tajwanu. Dalej próbki pojechały do Tokio, gdzie poddano je analizom w laboratorium posiadającym atestację WADA. Kary zostały nałożone przez Panel Antydopingowy IWGA na posiedzeniu 29 października 2009 w Offenbach (Niemcy).

Zawieszeni zawodnicy to same sławy:
- Beila Bałog (Ukraina) - brązowy medalista ME 2008 i zwycięzca kategorii 80 kg na World Games. Badano go dwukrotnie. Wykryto kilka sterydów anabolicznych, diuretyki i SERM. I to jest ciekawe. SERM oznacza selektywne modulatory receptorów estrogenowych (oprócz tego jest jeszcze SARM - selektywne modulatory receptorów androgenowych, i to one są popularniejsze w kulturystyce, gdyż sprzyjają rozwojowi masy mięśniowej). Środki z grupy SERM stosowane są w sporcie jako antyestrogeny (blokują działanie estrogenów w organizmie), czyli hamują proces aromatyzacji (przetwarzania nadmiaru androgenów w estrogeny), ale pociąga to za sobą feminizację. Jak ładnie nazwał to jeden z ekspertów – czynią z facetów „półdziewczęta.” WADA posiada już testy na SERM (i zapewne na SARM), które są dość świeżą nowinką farmakologiczną. W związku z dużą liczbą wykrytych substancji zabronionych, IWGA nałożyła na Bałoga dożywotni zakaz startów na World Games.


- Kamal Abdul Salam (Katar) – trzykrotny mistrz świata i zwycięzca World Games 2005. Wykryto u niego tamoksifen, a więc też środek z grupy SERM. IWGA nałożyła na niego zwykłą dyskwalifikację, ze zwrotem medalu i nagród. Ale dla Salama jest to już trzecia wpadka. Jak zareaguje IFBB? Można się jedynie zastanawiać, dlaczego Salam, tak nagminnie stosujący zabronione środki, nie przejdzie na zawodowstwo? Okazuje się, że nie może, bo już raz tam był. W 2003 r wystartował w Nocy Czempionów w Nowym Jorku razem z innymi sławnymi byłymi amatorami: Olegiem Makszancewem, Jewgienijem Miszinem, Mustafą Mohamedem i Aleksandrem Wiszniewskim, jednak żaden z nich nie dostał się do półfinałowej piętnastki. Kamal, gdy zobaczył, „co jest grane”, szybko wrócił do amatorstwa, gdzie zarabiał tyle, co wyższej klasy zawodowiec, biorąc pod uwagę nagrody serwowane przez katarskie władze i sponsorów.


- Luiz Sarmento (Brazylia) – ten legendarny weteran, trzykrotny mistrz świata weteranów, wicemistrz świata seniorów. Wykryto u niego sterydy anaboliczne, tamoksifen, inne SERM, testosteron. Również dostał dożywotni zakaz startów na World Games.


- Oleksandr Biłous (Ukraina) – mistrz Europy 2002 i brązowy medalista Mistrzostw Świata 2008. Wykryto u niego różne środki maskujące, diuretyki i testosteron. Otrzymał dożywotni zakaz startów na Word Games. To już jego druga wpadka.


A tak wyglądają skorygowane wyniki World Games:
Kategoria 80 kg:
1. Chung-Huang HSU, Tajwan
2. Masashi SUZUKI, Japonia
3. Mariusz BAŁAZIŃSKI, Polska
Kategoria 85 kg:
1. Lee Jin HO, Korea Płd.
2. Mohamad KOBT, Egipt
3. Jan KUBIK, Czechy
Kategoria +85 kg:
1. Peter TATARKA, Słowacja
2. Ott KIIVIKAS, Estonia
3. Chia Hao HSU, Tajwan