Wśród uczestników szkolenia znalazł się Wiesław Wraga, prowadzący zajęcia w Pabianicach.

Katalońscy instruktorzy już po raz czwarty przyjechali do Polski na zaproszenie Banku Zachodniego WBK – organizatora Akademii Orlika. Ten nowatorski program szkolenia piłkarskiego najmłodszych, w którym udział dzieci jest bezpłatny, bank prowadzi obecnie we współpracy z prawie 100 samorządami w całym kraju.
 
- Całe nasze obecne spotkanie jest poświęcone temu, jak trener ma spowodować, żeby dzieci w wieku 6-8 lat rozumiały grę i potrafiły podjąć właściwą decyzję na boisku – tłumaczy Joan Vila Bosch, współtwórca barcelońskiego systemu szkolenia najmłodszych piłkarzy. - Ten wiek jest decydujący, jeśli chodzi o poziom umiejętności technicznych w przyszłości, ale jednocześnie dużo trudniej przekazać im wiedzę niż dzieciom powyżej 10 lat.
 
Wypowiedź Joana Vili Boscha - http://www.youtube.com/watch?v=OFI1X9xGiyA
 
Wypowiedź Davida Hernandeza, drugiego z hiszpańskich szkoleniowców - http://www.youtube.com/watch?v=dwVdM1JUQks
 
Trenerzy Akademii Orlika zgodnie podkreślają ogromną wartość, jaką w ich przekonaniu stanowi wiedza i doświadczenia Hiszpanów. - Chociaż Hiszpanie mają w wielu aspektach poglądy różne od moich, to wiele ciekawych rzeczy się od nich dowiedziałem i staram się je wdrożyć w moich treningach -  podkreśla Wiesław Wraga, prowadzący Akademię Orlika w Pabianicach.
 
W piątek Joan Vila Bosch komentował także w telewizyjnym studio mecz towarzyski Polska – Litwa. Mimo rozczarowującego wyniku, kataloński szkoleniowiec dostrzegał pozytywne elementy gry Polaków, podkreślając jednak, że efekty przychodzą tylko w wyniku długiej, konsekwentnej pracy.
 
W tegorocznej, drugiej edycji jednolitego w całym kraju programu 10-miesięcznego szkolenia piłkarskiego Akademii Orlika, udział bierze ok. 2.600 dzieci w wieku 6-8 lat, wybranych z prawie 5 tysięcy chętnych. Po przeszkoleniu w Akademii Orlika mali piłkarze będą mogli kontynuować treningi w ramach zajęć sekcji prowadzonych przez kluby sportowe.
 
Akademia Orlika to przykład pozytywnego efektu współpracy organizatora programu – Banku Zachodniego WBK z patronem akcji - Ministerstwem Sportu i Turystyki, partnerem merytorycznym – Polskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy oraz samorządami lokalnymi.
 
Joan Vilà Bosch pochodzi z Katalonii i od dziecka związany był z FC Barcelona, jako piłkarz, a potem jako trener, w tym przez 10 sezonów (1987-97) prowadził wszystkie roczniki (10 -17 lat) La Masíi, czyli młodzieżówki FC Barcelony. Jest odkrywcą talentu m.in. Xaviego Hernandeza. Warto podkreślić, że aż sześciu piłkarzy drużyny hiszpańskiej, która wygrała finał ubiegłorocznego Mundialu - Iniesta - strzelec bramki w finale, Xavi, Puyol, Pique, PedroBusquets – to wychowankowie La Masíi.
 
David Hernandez Ligero to wieloletni współpracownik J.V. Boscha, wykładowca nauk o sporcie i wychowania fizycznego na Uniwersytecie w Vic, wicedyrektor ds. szkolenia Katalońskiej Federacji Piłkarskiej.
 
Barcelońscy szkoleniowcy, podobnie jak cały program Akademii Orlika, opierają się na założeniu, że w zajęciach z dziećmi w wieku 6-8 lat trzeba stawiać przede wszystkim na sportową zabawę i rozwój ruchowy dziecka oraz wyrabianie nawyku systematycznego uprawiania sportu i przestrzegania zasad fair play. Na zajęcia w ramach szkolenia złożyły się wykłady oraz pokaz treningu przeprowadzony na boisku Orlik.
 
Hiszpańscy szkoleniowcy podkreślają, że zajęcia muszą być dostosowane do możliwości psychicznych i fizycznych dzieci. Wiek 6-8 lat to czas na naukę podstawowych umiejętności technicznych, bez nich dzieci nie mają szans w przyszłości zostać dobrymi piłkarzami.