Pierwsze spotkanie PTC i Włókniarza zostało rozegrane w 1948 roku. Mecz zakończył się remisem 1:1. Ostatni mecz zespoły rozegrały 21 lutego br. Wygrało PTC 4:2 po dwóch golach Felczaka, jednym Piaseckiego i Bogdana. Dla Włókniarza strzelali Bernaciak i Kopacki. Ogółem w 45 rozegranych pomiędzy PTC i Włókniarzem meczach 24 razy wygrywali włókniarze, 11 razy padł remis, 10 razy zwyciężyło PTC. W bramkach miażdżącą przewagę ma Włókniarz: 97 - 36.

Pokusiliśmy się o analizę poszczególnych formacji obu drużyn. Wszak w pojedynku derbowym o zwycięstwie mogą przesądzić szczegóły.

Bramkarze: PTC - Włókniarz 1:1

W "klatce" PTC stoi Dawid Sulima. 20-letni golkiper imponuje odwagą i pewnością siebie w sytuacjach sam na sam. Niestety słabo gra na przedpolu i czasami ma poważne problemy ze strzałami z dystansu.
W bramce Włókniarza stanie Piotr Turek lub Sebastian Rogaczewski. Turek spisuje się całkiem nieźle, nieraz dopisuje mu szczęście, ale to ważne w pracy bramkarza. Jego mankamentem są nieprzemyślane, dalekie wyjścia przed linię "16". Sebastian Rogaczewski bronił tylko w trzech meczach, ale w sobotę wyciągnął kilka trudnych piłek, czym zyskał na pewności siebie.

Obrona: PTC - Włókniarz 0:1

Zdecydowanie punkt dla Włókniarza. Defensywa w składzie Michał Gajda - Rafał Bernaciak - Paweł Załoga - Kamil Kubiak w ośmiu meczach dopuściła do straty tylko 6 goli. Od doświadczonych Załogi i Bernaciaka sporo uczy się Kubiak.
Obrona PTC była kilkakrotnie przemeblowywana. Ostatnio grała w składzie Kacper Kosmala - Jarosław Szmytka - Paweł Drewniak - Sebastian Dolewka. Co ciekawe, nominalnym obrońcą jest tylko Dolewka, ale jako prawy defensor występuje na lewej stronie...

Pomoc: PTC - Włókniarz 1:1

Trener PTC Andrzej Dobroszek po okresie jałowych eksperymentów wreszcie doszedł do wniosku, że najlepsze... już było. Dlatego na prawej pomocy gra ambitny i szybki Robert Kacprzyk, w środku doświadczony Łukasz Dziąg i, najsłabsze ogniwo, Rafał Komorowski. Z lewej strony gra odważny i nieźle radzący sobie w pojedynkach jeden na jeden Michał Bogdan.
Z kolei Piotr Urbaniak wiele zyskał przesuwając do drugiej linii obrońców. Na prawej pomocy szaleje, w dodatku strzelając gole, Jerzy Kaczorowski. Jako defensywny pomocnik dobrze spisuje się dotychczasowy stoper, Piotr Grącki. Ozdobą derbów będą pojedynki Piotra Urbaniaka juniora z Łukaszem Dziągiem. Urbaniak jr jest jedną z najjaśniejszych postaci w całej V lidze. Najsłabszym ogniwem Włókniarza jest lewa pomoc, na której zagra Bartosz Sendal lub Rafał Kłucjasz.

Atak: PTC - Włókniarz 1:1

Jeśli chodzi o nazwiska to PTC bije na głowę całą ligę, no może poza Zawiszą Rzgów. Tylko, że w miarę regularnie bramki strzela jedynie Rafał Sulima. W tym sezonie "Suli" trafił już 5 razy, w tym przez trzy ostatnie kolejki strzelał po golu. Bezbarwne występy notuje Damian Kozłewski, mimo że strzelił 2 gole. W ostatniej kolejce wreszcie do pierwszej linii wrócił Michał Stasiak i od razu zdobył gola.
We Włókniarzu rozstrzelał się Damian Marszał. 20-latek imponuje skutecznością. Jesienią zdobył 6 goli, a od 5 kolejek strzela w każdym kolejnym meczu. Nietsety nie ma wsparcia w Michale Kłosińskim i Bartłomieju Przybyłowskim, którzy grają tak, jakby na murawie szukali drobnych... Punkt dla "Zielonych" za 16 goli jesienią, o 2 więcej niż PTC. W ataku remis, choć ze wskazaniem na PTC.

Z naszych wyliczeń wynika, że derby 4:3 wygra Włókniarz. A kto tak naprawdę będzie rządził futbolowym miastem? Czy może do wiosny będziemy mieli bezkrólewie? Dowiemy się w środę, kilka minut przed osiemnastą...