Woda znajdująca się w szklanym zbiorniku szybko ulega zanieczyszczeniu, co widać i przede wszystkim... czuć. Czy prawidłowo zamontowany filtr jest wystarczającym środkiem czyszczącym?

Czyszczenie wody w akwarium – czy jest potrzebne i co ile?

Akwarystyka słodkowodna - czyszczenie wody jest ważnym elementem utrzymania zdrowego i estetycznego akwarium. Częstotliwość, z jaką należy to robić, jest uzależniona od wielkości zbiornika i znajdującej się w nim liczby ryb.

Przyjmuje się, że woda powinna być zmieniania co najmniej raz w miesiącu (lub częściej w razie potrzeby), aby utrzymać dobrą jakość wody. Aby oczyścić akwarium, trzeba usunąć ostrożnie około 25-30% starej wody i zastąpić ją świeżą oraz odchlorowaną. Zanim jednak przejdzie się do ponownego napełniania, warto użyć syfonu do odkurzania i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z dna – pomaga to utrzymać czystość na dłuższy czas.

Specjaliści zalecają użycie filtra akwariowego. Pomaga on w regulacji poziomu amoniaku i azotynów w zbiorniku, tym samym sprawiając, że woda w akwarium brudzi się dłużej. Im czystsza woda, tym lepiej – ryby, które żyją w zdrowym środowisku to ryby, które są zadowolone i żyją długo.

Czy możliwe jest pozbycie się źródła zanieczyszczeń?

Niemożliwe jest całkowite pozbycie się źródeł zanieczyszczeń we własnym akwarium. Dlatego, że są nimi:

  • ryby;

  • rośliny;

  • podłoże;

  • mikroogranizmy żyjące w wodzie.

Ryby spożywają pokarm, który potem wydalają. Rośliny, które są uszkadzane przez zwierzęta, gniją i pozbywają się np. starszych liści, których już nie potrzebują. Podłoże, nawet wykonane z kamyczków, stale rozpuszcza się (w skali mikroskopijnej) i wydziela substancje do wody.

Sama woda, nawet oczyszczona i przefiltrowana, zawiera zanieczyszczenia, które są konieczne do utrzymania życia – ryby nie byłyby w stanie przetrwać w płynie destylowanym (chociaż można dodawać odrobinę wody demineralizowanej).

Filtry i inne narzędzia do czyszczenia wody w akwarium

Najlepsze metody i narzędzia do czyszczenia akwarium to:

  • zamontowanie porządnego filtra;

  • regularne wymienianie wody;

  • lampy UV (na glony);

  • gatunki ryb zjadające zanieczyszczenia;

  • odmulacze, w tym grawitacyjne.

Czystość wody zależy jednak w głównej mierze od częstotliwości jej wymieniania. Nawet najlepsze zbiorniki, wyposażone w najnowszy sprzęt, wymagają wykonania tej pracy chociaż raz w miesiącu.

Czyścić wodę warto dla mieszkańców akwarium i dla samego siebie – zadbany zbiornik jest przepiękny i potrafi stać się wizytówką całego mieszkania