W wielu miastach możemy znaleźć urządzenia uszkodzone, zdewastowane, niekompletne czy zardzewiałe. Niektóre z nich mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla naszych pociech, dlatego wymagają pilnej renowacji czy doposażenia. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie zupełnie nowego placu zabaw. Producent, który będzie odpowiedzialny za jego montaż, powinien być doświadczony i cieszący się uznaniem dotychczasowych klientów.

Na placu zabaw nie zostawiaj dziecka bez opieki

Rodzice często mają wątpliwości, w jakim wieku dziecko może samo chodzić na plac zabaw. Żyjemy w czasach, kiedy wszystkie nieszczęśliwe zdarzenia są szeroko nagłaśniane w mediach, więc niepokój o bezpieczeństwo malucha jest zrozumiały. Lepiej nie zostawiać bez opieki dziecka w wieku poniżej 7 lat, choć oczywiście wiele też zależy od indywidualnych czynników, takich jak umiejscowienie placu zabaw czy jego odległość od domu i od ulicy. Niebagatelne znaczenie ma również ogólny poziom bezpieczeństwa okolicy.

Dzieciom na placu zabaw może grozić niebezpieczeństwo ze strony ludzi, ale są też narażone na różnego rodzaju wypadki. Warto za każdym razem sprawdzać, czy w pobliżu nie ma żadnych ostrych i twardych elementów - na placach zabaw dla dzieci zdarzają się kawałki szkła czy kamienie, które mogą stanowić poważne ryzyko. Ważne jest również regularne dbanie o stan techniczny urządzeń. Jeśli jako rodzic zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia sprzętów, należy zgłosić to podmiotowi zarządzającemu placem zabaw - jego dane kontaktowe znajdziemy na tablicy z regulaminem.

plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw to certyfikowany plac zabaw z atestem

W przypadku placów zabaw dla dzieci umiejscowionych w przestrzeni publicznej trzeba ponadto pamiętać, że wszystkie znajdujące się tam urządzenia muszą posiadać wymagane przepisami atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. W projekcie muszą zostać także uwzględnione odpowiednie strefy bezpieczeństwa wokół poszczególnych urządzeń. W pewnych przypadkach plac zabaw musi być wyposażony w nawierzchnię bezpieczną.

Materiał, z jakiego wykonane są urządzenia ma znaczenie

Przy planowaniu placu zabaw producent cieszący się doskonałą renomą to podstawa. W tej kwestii nie warto oszczędzać. Urządzenia zabawowe powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości i odpowiednio zabezpieczone przed różnego rodzaju uszkodzeniami, aby plac zabaw mógł służyć dzieciom przez naprawdę długie lata. Odpowiednie wyprofilowanie konstrukcji oraz staranne zaprojektowanie nawet najdrobniejszych detali to cechy, którymi charakteryzują się tylko produkty najwyższej jakości. Inwestycja w takie urządzenia będzie niezwykle korzystna dla małych użytkowników, gdyż zapewni im odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa na placu zabaw. 

Plac zabaw dla dzieci a jego nawierzchnia

Przepisy prawa budowlanego mówią, że w pobliżu urządzeń wyższych niż 1 m na placu zabaw dla dzieci wymagane jest zastosowanie odpowiedniej nawierzchni bezpiecznej. Wysokość sprzętu ma tu znaczenie - im jest ona większa, tym wyższym poziomem amortyzacji musi się wykazywać nawierzchnia na plac zabaw. Najlepszymi właściwościami niwelującymi upadki charakteryzują się różnego rodzaju podłoża gumowe, np. w postaci płytek, wiórów czy nawierzchni wylewanej z granulatu. 

W normie PN-EN 1177 można znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące doboru nawierzchni na plac zabaw, stanu, w jakim musi być utrzymana, czy sposobów sprawdzania poziomu amortyzacji upadków przez dane podłoże. 

Dla poszczególnych urządzeń zabawowych określone są również odpowiednie strefy bezpieczeństwa, w których nie powinny znajdować się inne elementy wyposażenia placu zabaw ani żadne przeszkody, takie jak ogrodzenie czy drzewo. O dokładnych metodach obliczania stref bezpieczeństwa wokół urządzeń na placu zabaw mówi norma PN-EN 1176. 

Okolica, w jakiej usytuowany jest plac zabaw

Dla zdrowej i bezpiecznej zabawy dzieci duże znaczenie ma też okolica, w jakiej usytuowany jest plac zabaw. Powinno to być miejsce nasłonecznione przynajmniej przez kilka godzin w ciągu doby (szczegółowe zasady dotyczące lokalizowania placów zabaw można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Jeśli mamy możliwość wyboru, warto zabrać dziecko na ogrodzony plac zabaw, gdyż znacząco podnosi to poziom bezpieczeństwa i zwykle oznacza także bardziej higieniczne warunki dla dziecka, zwłaszcza podczas korzystania z piaskownicy. Jeśli nie ma ogrodzenia, a w pobliżu placu zabaw dla dzieci występuje duże natężenie ruchu ulicznego, w czasie zabawy nie wolno spuszczać pociechy z oka. Ponadto, dobrze jest wybierać place zabaw w miejscach, w których nie gromadzą się grupy agresywnej młodzieży czy osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. 

Ogrodzony plac to bezpieczny plac zabaw

Prawo wprawdzie nie wprowadza obowiązku montowania ogrodzenia wokół placów zabaw dla dzieci, ale w praktyce inwestorzy bardzo często się na nie decydują. Ma ono niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa małych użytkowników, zwłaszcza jeśli plac zabaw znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi.

Montaż ogrodzenia ułatwia ponadto utrzymanie porządku wokół placu zabaw, zapobiegając m.in. wchodzeniu zwierząt na jego teren. Utrudnia ponadto samowolne opuszczanie miejsca zabawy przez dzieci czy dokonywanie aktów wandalizmu na urządzeniach zabawowych. Wspomniane już Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawiera zasady dotyczące odległości ogrodzeń placów zabaw od innych miejsc, np. budynków mieszkalnych czy parkingów.  

Oferujący place zabaw producent zwykle posiada w ofercie także różne rodzaje ogrodzeń do nich. W najbardziej podstawowy sposób płoty można podzielić na metalowe i drewniane. Oczywiście występują one w praktycznie nieskończonej ilości form oraz kolorów. Przy doborze ogrodzenia na plac zabaw należy kierować się przede wszystkim względami praktycznymi oraz tym, by harmonizowało ono estetycznie z kolorystyką i stylem urządzeń zabawowych, a także innych elementów małej architektury.

plac zabaw

Podsumowanie

W kwestii doboru wyposażenia placu zabaw producent godny zaufania to prawdziwa skarbnica wiedzy. Przykładowo, na stronie https://activeline.eu/ można zapoznać się z szeroką ofertą certyfikowanych urządzeń na plac zabaw, wykonanych z najwyższej jakości materiałów w oparciu o wiedzę ekspertów. 

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line.