Jest on rekreacyjnym rodzajem sportu podczas którego można poruszać się po wodzie w pozycji stojącej z wykorzystaniem wiosła pagaja. Aktywność ta zyskuje z rok na rok coraz większe zainteresowanie wśród osób w różnym wieku. Z czego wynika ten fenomen oraz czym jest deska sup? Wyjaśniamy.

Czym jest Stand Up Paddling?

SUP, czyli Stand Up Paddling to uniwersalny sport, który cieszy się popularnością zarówno wśród osób młodych, jak i starszych, a nawet seniorów. Jest to jeden z najłatwiejszych i zarazem najprzyjemniejszych w nauce sportów uprawianych na lekko falującym lub spokojnym morzu, jeziorze albo rzece. Polega na pływaniu w pozycji stojącej na desce i lekkim odpychaniu się wiosłem. Pomysł ten wywodzi się z Hawajów, gdzie początkowo do tego celu używano klasycznych kajaków.

Stand Up Paddling zyskało na ogromnej popularności głównie ze względu na swoją prostotę oraz brak potrzebnych predyspozycji i umiejętności, aby móc cieszyć się przebywaniem na desce. Wystarczy niewielka siła mięśni rąk, aby móc wyznaczyć kierunek pływania za pomocą lekkiego wiosła. Dodatkowym wyposażeniem jest także linka, którą przypina się do nogi. W trakcie pływania aktywne są nie tylko mięśnie ramion i pleców, ale także nóg. Pracują one, aby zarówno utrzymać stabilność, jak i skorygować kierunek w celu ominięcia przeszkód na wodzie.

Warto także dodać, że nauka pływania na desce SUP nie jest wcale trudna i w krótkim czasie można samodzielnie zdobyć podstawowe, niezbędne umiejętności. Dzięki temu nie ma zwykle potrzeby sięgać już na początkowym etapie po płatne lekcje. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza dzieci bardzo szybko i intuicyjnie radzą sobie z pływaniem pod nadzorem rodziców.

Czym jest deska SUP?

Deska SUP to sprzęt, który jest podstawowym wyposażaniem osób, które chcą odkrywać tajniki rekreacyjnego pływania w formie Stand Up Paddling. Sprzedawane są najczęściej w kompletach w których znajdziemy również specjalny rodzaj lekkiego wiosła oraz dodatkowe zabezpieczenia dla pływającego, na przykład specjalną smycz. Może znajdować się tam także ręczna pompka.

Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje desek SUP – twarde oraz pompowane. Ten drugi typ jest dużo bardziej popularny ze względu na łatwość w transporcie. Są one wyposażone najczęściej w specjalne elementy wykonane z karbonu, które pod wpływem powietrza usztywniają i stabilizują całą konstrukcję. Dlatego pod względem bezpieczeństwa i wytrzymałości dorównują klasycznym deskom twardym.

Duzy wybór Desek SUP znajdziesz w sklepie Amazigo.