Jak wiadomo, jednak utrzymanie ich w czystości czy nieniszczenie w codziennym użytkowaniu nie jest wcale sprawą prostą. Masz z tym problem, a chciałbyś, by Twoje obuwie zawsze wyglądało świetnie? Sprawdź nasze patenty na to, jak zachować buty w idealnym stanie!

Po pierwsze: noś zgodnie z przeznaczeniem

Nie daj sobie wmówić, że jedne buty będą świetnym wyborem na cały rok. Takie uniwersalne obuwie nie istnieje. Białe trampki kiepsko sprawdzą się jesienią w deszczowe dni. Zamszowe buty na śniegu mogą się odbarwiać i zniekształcać. A niezaimpregnowana skóra na butach będziesz niszczeć, jeśli w skórzanych sneakersach postanowisz poskakać po kałużach. Aby zachować buty w idealnym stanie, trzeba je nosić zgodnie z ich przeznaczeniem. Trampki z materiału doskonale sprawdzą się latem i wiosną w suche dni. Zamszowe również najlepiej spisują się przy suchej pogodzie. Skórzane i wykonane z syntetycznych, bardzo odpornych tworzyw możesz z kolei nosić również jesienią i zimą. Jeśli jednak odpowiednio o nie nie zadbasz, z zachowania idealnego stanu nici!

Po drugie: regularnie czyść

Czyste buty to podstawa, jeśli chcesz być odbierany jako osoba dbająca o swój wizerunek. Wbrew pozorom taki mały szczegół, jak ubrudzone obuwie, może zwracać na siebie uwagę otoczenia i dawać mylne wrażenie na temat Twojej osoby. Dlatego zawsze staraj się dbać o czystość butów. Najlepszym rozwiązaniem będzie ich regularne czyszczenie. Skórzane modele z łatwością wyczyścisz mokrą ściereczką lub chusteczką nawilżającą. Sprawa komplikuje się przy zamszowym i materiałowym obuwiu. Tu konieczny będzie zakup specjalnych środków i poświęcenie trochę więcej czasu na czyszczenie. Zamszowe buty raz na dwa tygodnie (lub częściej, jeśli to konieczne) potraktuj specjalną pianką czyszczącą i szczoteczką. Drobne zabrudzenia usuwaj gumką do zamszu – na sucho. Z kolei materiałowe trampki od czasu do czasu wrzuć do pralki lub wypierz ręcznie z użyciem szamponu do butów!

Po trzecie: impregnuj

Zachować buty w idealnym stanie to też nie dopuścić do tego, by szybko się zniszczyły. Dlatego ważnym krokiem w pielęgnacji obuwia jest impregnowanie. Odpowiednio dobrany impregnat zapewni butom pewnego rodzaju powłokę ochronną, dzięki której staną się one bardziej odporne na zanieczyszczenia i wodę! To ostatnie ma szczególne znaczenie w przypadku butów z zamszu, nubuku i skóry naturalnej!

O każde buty trzeba dbać, a o te markowe szczególnie – jeśli chcesz, by służyły Ci przez lata. Odrobina poświęconego czasu, odpowiednio dobrane środki i cierpliwość – klucz do sukcesu jest prosty i wszystko zależy wyłącznie od Twoich chęci!

 

Artykuł został opracowany we współpracy z marką Sizeer