Oba te systemy mają swoje zalety i wady, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładnie rozważyć, który z nich jest dla nich bardziej korzystny. 

Co to jest ryczałt?

Wybierając ryczałt, podatek zapłacisz jako procent od całkowitego przychodu, bez możliwości odliczenia żadnych kosztów. Nie możesz również korzystać z niektórych ulg podatkowych, kwoty wolnej od podatku, czy opcji wspólnego rozliczania z małżonkiem, jak ma to miejsce w przypadku opodatkowania według skali podatkowej.

 

Jednak ta brakująca elastyczność w zakresie odliczeń, kompensowana jest niższą stawką podatku, która zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Istnieje kilka stawek ryczałtu, które wynoszą odpowiednio 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%.

 

Inną korzyścią tego systemu jest jego prostota formalna. Ponieważ przedsiębiorcy nie mają możliwości odliczania kosztów, nie są zobligowani do prowadzenia KPiR. W związku z tym obowiązkiem staje się jedynie prowadzenie ewidencji przychodów, w której dokumentowane są wszystkie przychody z działalności.

Czym jest podatek VAT?

 

VAT (podatek od towarów i usług) nie należy do kategorii podatku dochodowego, to zupełnie innypodatek, który jest dodawany do cen, kiedy coś kupujemy. To oznacza, że musimy zapłacić więcej niż cena samego przedmiotu lub usługi. Nie jest jednak tak, że sprzedawcy pozostawiają dla siebie doliczony podatek VAT. To właśnie oni muszą oddać ten podatek państwu.

 

Powiedzmy, że sprzedawca chce sprzedać t-shirt za 100 złotych. Do tej ceny dodaje 23 złote, które to idą właśnie na podatek VAT. Tak więc za zabawkę płacisz 123 złote. Ale sprzedawca musi teraz te 23 złote przekazać do państwa.

 

Podatek VAT jest przerzucany na konsumentów. Dlatego jest on nazywany podatkiem pośrednim obrotowym, lub podatkiem od wartości dodanej. Każdy etap produkcji towaru, czy świadczenia usługi dodaje trochę tego podatku. Na końcu, kiedy towar lub usługa dociera do ciebie, podatek VAT jest już tam wliczony i to ty musisz go zapłacić. Ale spokojnie, jeśli sam prowadzisz firmę i płacisz podatek VAT przy zakupach związanych z twoją działalnością, to możesz odliczyć część tego podatku.

Czy warto przejść z ryczałtu na VAT?

Opłacalność konkretnej formy opodatkowania zależy od indywidualnego przypadku. Należy także zaznaczyć, że ryczałt i VAT to podatki zupełnie różne, których nie można porównywać, zwłaszcza że przeznaczone są do różnych rodzajów działalności. Jako przedsiębiorca musisz wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania podatkiem dochodowym np. ryczałt. Podatek VAT nie nalezy do kategorii podatku dochodowego. Teraz będąc na ryczałcie możesz podjąć decyzję, czy chcesz (lub musisz) być VAT-owcem, czy będziesz korzystał ze zwolnienia z VAT. Czasami bycie VATowcem jest jednak bardziej opłacalne, a szczególnie w przypadku prowadzenia firmy międzynarodowej. Można uznać, że dobrym rozwiązaniem jest łączenie ryczałtu i VAT. Taka opcja może być bardzo atrakcyjna dla podatników, jednak oczywiście nie sprawdzi się w przypadku wszystkich przedsiębiorców. Dowiedz się więcej na stronie: https://podatkiprogramisty.pl/