Przychodzi taki moment w życiu rodzica, kiedy powinien udać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy. Co zrobić, aby się nie bało? Jak oswoić swoją pociechę z dentystą, aby nie bało się odwiedzać go w przyszłości?

  1. Wytłumacz dziecku, dokąd się wybieracie i dlaczego.

Dziecko, które będzie zaskoczone tym, że nagle znalazło się u stomatologa, z pewnością nie poczuje się komfortowo. Przed wizytą spokojnie wytłumacz dziecku, dokąd się wybieracie i nie traktuj tego wydarzenia wyjątkowo, lecz jako normalną, zwyczajną sprawę. Opowiedz dziecku, co będzie się działo u dentysty. Pod żadnym pozorem nie opowiadaj przy nim swoich przeżyć, ani nie strasz przykrymi sytuacjami.

  1. Nie czekaj, aż ząb się zepsuje.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy? Niekoniecznie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Niektóre gabinety stomatologiczne mają w swojej ofercie wizyty adaptacyjne dla dzieci. W jej trakcie dziecko ma szansę oswoić się z nowym miejscem, poznać lekarza oraz przygotować się na kolejną wizytę, w trakcie której już stomatolog być może rozpocznie leczenie ewentualnych ubytków.

  1. Wybierz odpowiednie miejsce.

Gabinety stomatologiczne, które oferują wizyty adaptacyjne dla dzieci, są odpowiednio przygotowane na wizyty małych pacjentów. Warto zwrócić uwagę na wygląd takiego miejsca – dziecko zwraca uwagę na to, co znajduje się dookoła. Kolorowe ściany ozdobione dziecięcymi motywami z popularnych bajek, a także kącik do zabawy sprawią, że dziecko odbierze pobyt w nowym miejscu bardziej pozytywnie. W Katowicach salę zabaw i gabinety przystosowane do wizyt małych pacjentów oferuje klinika stomatologiczna Dentolandia.

  1. Pobawcie się w dentystę.

Poszukaj książeczek lub bajek o tym, jak dentysta ratuje ząbki bohaterów. Wspólnie myjcie zęby i odgrywajcie scenki nawiązujące do wizyty u stomatologa. Do zabawek dziecka dorzuć szczoteczkę – wiedząc do czego służy, może „ćwiczyć” mycie zębów i wizyty u dentysty na swoich ulubionych pluszakach.

  1. Nie strasz przykrymi konsekwencjami niemycia zębów.

Nie ma nic gorszego od straszenia dziecka tym, że jak nie będzie myło zębów, będzie musiało iść do dentysty. Przyniesie to efekt odwrotny od zamierzonego – dziecko wcale nie będzie myło zębów częściej, lecz będzie kojarzyło wizytę u dentysty jako nieprzyjemną konsekwencję braku higieny.

Tych kilka prostych sposobów sprawi, ze twoje dziecko może nie tylko myśleć negatywnie o wizytach u stomatologa, lecz również pokonać już zaistniały strach. Zdecydowanie warto zaplanować wizytę wcześniej i przygotować do niej odpowiednio swoją pociechę.