Dzisiaj każdy ma smartphone lub tablet, a często nawet kilka. Serwisy z responsywnym układem, czyli strony, które zostały stworzone w technologii responsive design, stały się prawdziwym standardem webowym przez ostatnich kilku lat. Responsywny układ oznacza, że strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach przenośnych — tablety, telefony komórkowe itd. Z technologii responsywnego designu obecnie korzystają nie tylko strony komercyjne lub biznesowe, jest ona również ważna dla stron społecznościowych. Według ostatnich badań, prawnie każdy drugi internauta wykorzystuje urządzenia mobilne do przeglądania informacji webowych.

Właśnie dlatego większość właścicieli stron dostosowuje swoje serwisy www do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. Ponieważ gdy strona i treści na niej nie wyświetlają się poprawnie na urządzeniu, użytkownicy rezygnują z dalszego zapoznania się z informacjami na niej. W ten sposób tracisz nie tylko ruch, ale również sporo potencjalnych klientów. W dodatku witryny, które nie dostosowują się do ekranów urządzeń mobilnych, świadczą o braku profesjonalizmu zarówno webmasterów, którzy je stworzyli, jak i jej właścicieli.

Jak stworzyć witrynę z responsywnym układem?

Jednym z najprostszych rozwiązań jest tworzenie witryny od podstaw w oparciu o technologię responsywnego designu. Gdy tworzymy stronę na podstawie CMSa, na przykład Joomla, warto wykorzystać responsywne szablony Joomla, które są już przystosowane do dostosowania się do różnych rozdzielczości ekranu urządzenia. Takie rozwiązania dla stron są wyposażone w odpowiednio zaprojektowany w technologii CSS plik style. Dzięki niemu przyszła witryny będzie sama dopasowywała się do rozmiaru ekranu urządzenia. Można również wykorzystać specjalną wtyczkę (istnieją różne pluginy, zarówno WordPress, jak i Joomla responsive). Z pomocą takiej wtyczki można szybko zmienić starsze szablony w rozwiązania z responsywnym układem.