Dzięki temu można zadbać o komfort pracy oraz zdrowie, a różnice będą widoczne i odczuwalne już po kilkudziesięciu minutach ciągłego używania.

  1. Czy warto kupować używany monitor?

  2. Najważniejsze parametry pracy monitora

  3. Monitory zaprojektowane z myślą o grach

  4. Czy warto kupić większy monitor?

Źle dobrany monitor może powodować bóle głowy oraz utrudnić pracę (trudno korzystać z kilku stron lub arkuszy kalkulacyjnych na niewielkim monitorze). Sam rozmiar ekranu to jednak nie wszystko, dlatego przed zakupem sprawdź poniższe wskazówki.

Czy warto kupować używany monitor?

Wielu sprzedawców oferuje tanie monitory w zadbanym stanie, a ich ceny są niższe niż w przypadku nowego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że zakup używanego monitora to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nie da się określić, ile godzin przepracował monitor. Może mieć wypaloną matrycę, martwe piksele i wiele innych wad, których na pierwszy rzut oka nie da się wykryć. Tym samym praca na takim monitorze będzie męcząca. Dodatkowo stare monitory trudno jest dobrze skalibrować, więc nigdy nie będzie się miało pewności, że kolory są odpowiednio odwzorowane. W przypadku grafików ma to bardzo duże znaczenie, ale różnice zauważą nawet miłośnicy filmów. Zamiast więc oszczędzać na zakupie monitora i wybierać używany sprzęt, lepiej kupić mniejszy, ale nowy model. Nie chodzi wyłącznie o zużycie sprzętu. Nowe monitory są bardziej energooszczędne, więc zużywają mniej prądu. Nie nagrzewają się również w takim stopniu jak starsze sprzęty, co zwiększa komfort pracy, nawet jeżeli trzeba korzystać z monitora przez osiem godzin w ciągu dnia.

Najważniejsze parametry pracy monitora

Wielkość monitora wpływa na komfort, ale nie powinno się jej traktować jako głównego parametru. Jeżeli chodzi o to, jak wybrać monitor, ważniejsza jest maksymalna rozdzielczość, z jaką monitor może pracować. Niezależnie od tego, czy aktualnie potrzebujesz większej rozdzielczości, lepiej wybrać sprzęt, który poradzi sobie z wyższymi wartościami. Dzięki temu, nawet jeżeli za kilka lat zmienisz kartę graficzną, to monitor wciąż będzie się dobrze sprawdzał. Wyższa rozdzielczość sprawia, że obraz wyświetlany na monitorze jest bardziej szczegółowy. Można to zaobserwować na nowych laptopach. Niektóre z nich mają mniejsze ekrany, ale za to wyższą rozdzielczość. Dzięki temu wyświetlany na nich obraz jest lepszy niż na konkurencyjnych sprzętach. Obecnie dużą popularnością cieszą się monitory, które mogą wyświetlić rozdzielczość 4K. Efekt jest naprawdę doskonały, ale też nie każdy widzi różnice. Warto więc porównać obraz na dwóch monitorach przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z zakupem. Producenci gier coraz częściej reklamują swoje tytuły jako kompatybilne z 4K, co oczywiście wymaga odpowiedniego sprzętu. Dotyczy to jednak nie tylko samego monitora, ale również wydajnej karty graficznej, która poradzi sobie z takim trybem i pozwoli uruchomić grę w wysokiej rozdzielczości bez utraty płynności.

Monitory zaprojektowane z myślą o grach

Jeżeli lubisz grać i wykorzystujesz komputer przede wszystkim do rozrywki, zakup specjalnego monitora może przynieść wiele korzyści. Początkowo producenci sprzętu wykorzystywali hasła typu "monitor dla graczy" po to, aby zdobyć klienta, a takie monitory nie różniły się specjalnie od innych. Teraz jednak można kupić urządzenia ze specjalnych serii, które mają nie tylko określone proporcje (16:9) i poprawiony kąt widzenia, ale też bardzo niski czas reakcji. Tym samym taki monitor może być używany nawet przez profesjonalnych graczy. Zaletą monitorów gamingowych jest ciekawe wzornictwo. Projektanci dokładają wielu starań, aby sprzęt dedykowany do gier wyróżniał się na tle sprzętów, które kojarzą się przede wszystkim z pracą biurową. Monitory do gier dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierając optymalny rozmiar ekranu, warto upewnić się, że będzie można z niego wygodnie korzystać. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy użytkownikiem a ekranem. Nie oznacza to wbrew pozorom, że zwykłe monitory za kilkaset złotych nie sprawdzą się w przypadku gier. Będą one jednak miały gorszy czas reakcji matrycy oraz niższą wartość odświeżania obrazu.

Czy warto kupić większy monitor?

Bez względu na to, jaki monitor chcesz kupić, sprawdź, czy bez problemu podłączysz go do swojego komputera. Wiele lat temu najpopularniejsze były złącza VGA, których już się raczej nie stosuje. Zamiast tego producenci wyposażają monitory w HDMI (znane z telewizorów) i DisplayPort. Osoby, które cenią sobie dobry dźwięk, mogą zwrócić uwagę na wyjścia audio. Jeżeli natomiast chodzi o to, czy opłaca się dopłacić do większego monitora, w większości przypadków odpowiedź brzmi tak. Wpłynie to pozytywnie na komfort użytkownika podczas pracy i zabawy bez względu na to, czy wyświetli na monitorze film, strony internetowe czy grę.