Kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel

Pierwszą powszechnie znaną informacją na temat kredytu gotówkowego jest to, że pozyskane od banku pieniądze możemy przeznaczyć na każdy, dowolnie wybrany cel. Faktycznie, istnieją umowy kredytowe na dowolny cel. Cieszą się one dużą popularnością właśnie ze względu na brak konieczności określenia przeznaczenia gotówki i mniejszą ilością formalności. Co więcej, często są łatwiejsze do pozyskania dzięki dużo łagodniejszym warunkom, ustalonym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Istnieją jednak również specyficzne odmiany kredytu gotówkowego, przeznaczone na realizację konkretnego zakupu czy dokonanie określonej inwestycji. Są to tak zwane kredyty celowe. Planując np. zakup samochodu, możemy więc rozważyć dwa rozwiązania. Po pierwsze, możemy wziąć kredyt na dowolny cel, bez konieczności deklarowania przeznaczenia gotówki. Po drugie, możemy zaciągnąć specjalnie przygotowany do takiego celu kredyt samochodowy. Warto porównać warunki oferowane przez banki w ramach tych rozwiązań i wybrać najlepsze w naszej sytuacji, uwzględniając nie tylko koszt kredytu, kwotę i czas spłaty, ale również naszą zdolność kredytową i szanse na pozyskanie pieniędzy (kompleksowe porównanie znajdziesz tutaj).

Każdy może otrzymać kredyt gotówkowy

Oczywiście, każdy może ubiegać się o kredyt gotówkowy. Nie każdy jednak – i nie w każdej sytuacji – otrzyma pozytywną odpowiedź banku. Warunkiem jest przede wszystkim pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. Nie możemy również figurować w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Musimy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz stały dochód.

Wśród źródeł dochodów uznawanych przez banki znajdziemy nie tylko umowę o pracę czy umowę zlecenie, ale także rentę, emeryturę oraz dochody z własnej działalności. Znaczenie ma również wysokość kredytu, o który się ubiegamy. Jeśli kwota będzie zbyt wysoka w stosunku do naszych możliwości finansowych, bank może wymagać żyranta lub nawet odmówić udzielenia kredytu.

Wszystkie kredyty gotówkowe mają podobne warunki

To zdecydowanie mit i na szczęście coraz mniej osób wybiera się po kredyt do pierwszego lepszego banku. Decydując się na pożyczkę, warto wnikliwie przyjrzeć się ofertom poszczególnych banków i porównać ich parametry, uwzględniając nasze potrzeby oraz możliwości.

Podstawowym parametrem jest całkowity koszt kredytu, uwzględniający nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także wszelkie dodatkowe prowizje i opłaty. Warto skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych oraz przejrzeć ich rankingi. Zwracając szczególną uwagę na RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – zyskamy ogólny obraz charakteryzujący oferty różnych banków. Dopuszczając możliwość wcześniejszej spłaty, należy zawczasu sprawdzić, czy nie będzie wiązało się to z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Warto sprawdzić także wysokość prowizji w przypadku przedłużenia okresu spłaty lub karencji.

Bogata oferta kredytów gotówkowych sprawia, że większość z nas może pozwolić sobie na skorzystanie z nich w razie potrzeby. Warto wiedzieć, że istnieją kredyty, które przeznaczyć można na dowolny cel, a także te o specjalnym przeznaczeniu.