Magdalena Kundera – Gizińska jest ekspertem w dziedzinie aranżacji przestrzeni za pomocą chińskiej sztuki Feng Shui. Projektuje i urządza wnętrza tak, aby ich właściciele czuli się w nich bezpiecznie i komfortowo.

- Najważniejsze, by w domu odczuwalna była pozytywna energia – mówi projektantka.
 

Feng Shui jako sztuka aranżacji przestrzeni pojawiła się w Chinach ponad 3000 lat temu. Pierwotnie służyła wyborowi odpowiedniego miejsca pochówku najbliższych osób. Wierzono bowiem, że miejsce spoczynku ciała związane jest ściśle ze szczęściem duszy w życiu pozaziemskim, a to z kolei zapewni pomyślność rodzinie, otaczanej przez przodków opieką z zaświatów.Z biegiem czasu klasyczna praktyka Feng Shui objęła swym zakresem również szczegółowe obserwacje środowiska i na ich podstawie rozprzestrzeniła się na wszystkie obszary ludzkiego życia.
 

- W Polsce Feng Shui jako sposób na życie jeszcze raczkuje – mówi Magdalena Kundera – Gizińska. - Wszelkiego rodzaju lektury, które możemy nabyć w Internecie lub księgarniach, tłumaczenia czy przekłady, nastawione są na komercyjny odbiór. Pełnią funkcję wstępu do wiedzy, jaką jest ta chińska nauka – dodaje.
 

Feng Shui to nie tylko umiejętne ustawienie odpowiednich przedmiotów w danym miejscu. Jako istotna część filozofii wschodu, wymaga głębokiego zrozumienia świata niewidzialnego i docenienia jego wpływu na życie ludzkie. To cała wiedza, bez której stawiane bibeloty nie mają znaczenia.
Czym tak naprawdę jest Feng Shui i do czego służy? Wgłębiając się w tajniki chińskiej wiedzy, warto wiedzieć o siatce bagua.
Jest ona schematem poszczególnych sfer ludzkiego życia, przyporządkowanych określonym częściom mieszkania czy domu. Sfer tych jest dziewięć. Są to: kariera - rozumiana także jako droga życiowa. Wiedza – która wiąże się również ze świadomymi wyborami. Bogactwo – materialne jak i duchowe. Sława – inaczej też reputacja, to jak jesteśmy postrzegani przez innych. Związki – wszelkiego rodzaju relacje międzyludzkie. Kreatywność, dzieci – strefę tę można rozumieć dosłownie, jak i w przenośni, dotyczyć może potomstwa, jak również efektów naszej twórczości, nierzadko nazywanych dziećmi (owocami) pracy. Rodzina (rozumiana też jako sfera autorytetu) – odpowiada za układy w rodzinie, najczęściej z osobami wyżej od nas postawionymi w rodzinnej hierarchii. Dotyczy również relacji z szefami czy przełożonymi. Pomocni ludzie (przyjaciele) – odnosi się do osób nam znanych, równych, z którymi żyjemy na co dzień. Tai Chi – sfera najdelikatniejsza, mająca wpływ na zdrowie. Tworzy ją harmonia wszystkich stref bagua. Chociaż często zdrowie uważa się jedynie za brak choroby, w istocie jest ono sumą dobrych relacji ze wszystkimi strefami. Być naprawdę zdrowym, oznacza bowiem jednoczyć najlepsze cechy wszystkich pól bagua, a zatem mieć dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną, satysfakcjonującą pracę, pomyślność towarzyszącą wszystkim poczynaniom i umiejętność wejrzenia w siebie.
Każdej ze sfer z siatki bagua odpowiada dany żywioł. Feng Shui wyróżnia: ogień, ziemię, metal, wodę i drzewo. Każdemu żywiołowi przypisane są dane kształty, kolory czy tekstury. Za sferę finansów i rodziny odpowiada drzewo, sławie – ogień, związkom i wiedzy – ziemia, karierze – woda, dzieciom i pomocnym ludziom – metal.
I tak np. jeśli chcemy aktywować sferę związków, warto zadbać, aby w tym miejscu kolory były naturalne, spokojne, przedmioty prostokątne i niskie.
Duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie danej sfery, jej aktywowanie lub wyciszenie, mają również obrazy, to, jakie wywołują w nas odczucia, z czym się kojarzą i jakiego momentu naszego życia dotyczą.

- Jeżeli liczymy na zmianę pracy lub awans, warto w obszarze odpowiadającym za karierę powiesić obrazek przedstawiający wodospad lub strumień – twierdzi projektantka.
 

Ważnym elementem, który zapewni dobrą energię, są rośliny.
 

- W przypadku kwiatów ciętych warto jednak pamiętać, aby były one świeże, bo według starożytnych Chińczyków więdnące bukiety czy kwiaty suszone nie służą dobremu samopoczuciu – mówi Magdalena Kundera – Gizińska.
Decydując się na zastosowanie zasad Feng Shui w urządzaniu naszego domu, warto mieć na uwadze, że nie są to działania jednorazowe. Wymagają one ciągłej pielęgnacji i obserwacji tego, co dzieje się wokół nas. Najważniejszym elementem skuteczności tej sztuki jest współgranie ze sobą wszystkich stref, które cały czas na siebie wpływają.
 

- Pamiętajmy przede wszystkim, że żadne zmiany zewnętrzne nie przyniosą oczekiwanego efektu, jeżeli nie zadbamy o to, co jest w głowie i sercu. Bądźmy otwarci i z wdzięcznością przyjmujmy zmiany, jakie podsuwa nam los. Możliwości nie istnieją, jeśli nie chcemy ich widzieć – radzi specjalistka od Feng Shui.

Magdalena Kundera – Gizińska – konsultant Feng Shui, projektant wnętrz. Absolwentka technikum budowlanego (specjalność dokumentacja budowlana), studium architektonicznego (specjalność architektura wnętrz) oraz Akademii Feng Shui we Wrocławiu. Projektuje wnętrza (według zasad Feng Shui), wykonuje ekspertyzy i konsultacje Feng Shui. Interesuje się Metodą Silvy, terapią rodzin według Berta Hellingera, dietetyką według pięciu przemian i numerologią.