Już wkrótce ponownie będziemy szukać imienia dla zwierzaka z łódzkiego zoo, bo na świecie pojawił się kolejny tapir.

Propozycje imion rozpoczynających się literą „G” nadsyłali miłośnicy zoo. W sumie nadesłano 273 propozycje w 600 mailach, a spośród nich wyłoniono 5 najczęściej powtarzających się. W akcję zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Łodzi i województwa, lecz również sympatycy zwierząt z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Wśród imion cieszących się największą popularnością znalazły się: Gabryś, Gizmo, Grysik, Gryś i Gustaw. Zgodnie z założeniami plebiscytu, wybrane imiona zostały zaprezentowane na profilu zoo Łódź na Facebooku i poddane głosowaniu. Do końca głosowania głosy oddało 340 osób.

Liczba głosów przedstawiała się następująco: 

1. Gabryś – 162,

2. Gryś – 69,

3. Gizmo – 57,

4. Gustaw – 38,

5. Grysik - 14.

 

28 sierpnia na świat przyszedł kolejny potomek naszych tapirów. Historia tapirów w łódzkim zoo rozpoczęła się 55 lat temu. Dziś mieszka tam 5 tapirów: 14-letni samiec Sven (pochodzi z Gettorf, w Łodzi od 2003 r.), 14-letnia samica Olivia (pochodzi z Dortmundu, w Łodzi od 2002 r.), 6-letnia samica Waika (pochodzi z Beauval, w Łodzi od 2010 r.), roczna samiczka Fiona (urodzona w Łodzi, 20.08.2014 r.) i tapirze niemowlę, najprawdopodobniej samiczka (dziecko Waiki i Svena). Mimo, że poród odbył się na ekspozycji w godzinach otwarcia ogrodu, tapirza mama jest bardzo troskliwa i stara się chronić malucha przed oczami zwiedzających.

Tapiry to zwierzęta osiągające ciężar do 300 kg i wysokość w kłębie do ok. 100 cm. Samice są zazwyczaj większe od samców. Należą do zwierząt aktywnych w dzień i o zmierzchu, żywią się roślinami. Ciąża trwa ok. 400 dni, młode są pokryte jasnymi pasami wzdłuż boków ciała.

Wszystkie gatunki tapirów są zagrożone wyginięciem i objęte przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a także hodowlą w ogrodach zoologicznych w ramach programu ratowania gatunków zagrożonych (EEP).

Gdy płeć tapirka zostanie potwierdzona, po raz kolejny ogłosimy plebiscyt na imię dla niego, a szczegóły pojawią się tradycyjnie na profilu zoo Łódź na Facebooku.