Gniazdka elektryczne – gdzie wybrać te najlepsze?

Gdzie kupić gniazdka elektryczne? Dobrym pomysłem jest sklep budowlany, jednak ze względu na dużą liczbę działów, często masz niewielki wybór gniazdek. Znajdziesz najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne modele, jednak większą różnorodność oraz niższą cenę zapewni hurtownia elektryczna. Tam sprawdź, czy wybrane przez Ciebie modele cechują się odpowiednimi atestami i czy mają uziemienie.

Nie wiesz gdzie potrzebujesz gniazdek? 3 uniwersalne zasady!

Aby z gniazdek korzystało się wygodnie, muszą być zainstalowane w określonych miejscach. Przedstawiamy kilka zasad, którymi warto się kierować przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Najlepiej, jeśli wiesz już mniej więcej, w których miejscach znajdą się odpowiednie meble oraz ile miejsca będą zajmować.

1. Wszechstronne kąty

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie znajdą się Twoje meble, pamiętaj o zasadzie 1 metra od kąta pokoju lub przy drzwiach – gniazdka w tych miejscach przydadzą się zarówno odkurzaczowi, jak i stojącej lampie. Biurka zazwyczaj mamy w kącikach, więc jest to dobre rozwiązanie.

2. Kuchnia i łazienka – gniazdka nad blatami

W tych pomieszczeniach często używa się niewielkich sprzętów, które wymagają dostępu do prądu. Dlatego warto umieścić nad blatem kuchennym i łazienkowym po kilka gniazdek. O ile w łazience wystarczy jedno, to na kuchni niekoniecznie – jeśli często korzystamy z tostera, czajnika, miksera i opiekacza, niektórych sprzętów nie będziemy chcieli odłączać od prądu. Dlatego sprawdź, czy masz odpowiednią liczbę gniazdek.

3. Tam gdzie najczęściej przebywasz

Gniazdka umieść koniecznie w miejscach, gdzie planujesz mieć biuro oraz telewizor. Przydatne będą także w miejscach, w których często przebywasz, np. przy kanapie lub obok łózka. Dzięki temu włączysz wieczorem lampki stołowe, a w ciągu dnia podładujesz telefon, czy popracujesz przy laptopie.

 

 

Ile gniazdek potrzebuję?

Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno w każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się ich kilka, choćby do podłączenia podstawowej elektroniki czy odkurzacza. O liczbie gniazdek decyduje przede wszystkim tryb życia oraz to, ile urządzeń wymagających prądu posiadamy. Jeśli gniazdek będzie za mało – będziesz musiał zainwestować w porządne przedłużacze i rozgałęźniki. Z kolei jeśli jest ich za dużo – będą to utopione pieniądze. Jedno gniazdko nie kosztuje wiele, ale jeśli przesadzimy, to zbierze już się spora kwota. Dlatego instalację elektryczną planuj z rozsądkiem!

 

To Ci się przyda! Pomysłowe rozwiązania

Myśląc o gniazdkach elektrycznych, pamiętaj, że oprócz standardowych rozwiązań znajdziesz także te, które zwiększają ergonomię w pomieszczeniach w Twoim domu. To na przykład gniazdka z wyłącznikami, dzięki którym zmniejszysz zużycie energii – wyłączanie nieużywanych sprzętów jest łatwiejsze niż stałe wyciąganie wtyczki, a jednocześnie nie zostawia urządzeń (np. telewizora) w trybie uśpienia. Innym przydatnym rozwiązaniem jest użycie gniazdek z klapką na przykład w łazience czy na kuchni – będziesz miał pewność, że nie dostanie się tam woda ani zabrudzenia. Jednak najbardziej polecane przez nas są gniazdka chowane w blacie biurka lub w powierzchni innych mebli. Dzięki temu łatwo możesz podpiąć i odpiąć urządzenia przenośne bez potrzeby schylania się i szukania wolnej wtyczki pod stołem czy za kanapą. Prawda, że wygodne?

Jeśli dopiero projektujesz rozmieszczenie gniazdek w lokalu, uwzględnij te dodatkowe opcje. Dzięki przemyślnej aranżacji, korzystanie z elektroniki będzie o wiele łatwiejsze, a Ty zaoszczędzisz – zarówno na pieniądzach, jak i na frustracji. W ergonomicznym i wygodnym mieszkaniu poczujesz się zdecydowanie lepiej, dlatego naprawdę warto zadbać o odpowiednio rozłożone gniazdka.