W takim momencie w zupełnie naturalny sposób pojawia się pytanie: co dalej? Czy od tej pory nie można już liczyć na wsparcie medyczne? 

W tym momencie z pomocą przychodzą specjaliści z zakresu medycyny paliatywnej. Posiadają oni wiedzę z zakresu uśmierzania bólu i łagodzenia objawów somatycznych towarzyszących chorobie w jej terminalnym stadium. Potrafią także skutecznie zapobiegać powikłaniom, które mogłyby zwiększyć cierpienie chorego. Co ważniejsze, aby skorzystać z ich wsparcia, nie trzeba przebywać w szpitalu, można zdecydować się na hospicjum domowe. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje szereg świadczeń związanych z opieką w ramach hospicjum domowego.

Kto może liczyć na opiekę w hospicjum domowym?

Skierowanie do objęcia pacjenta opieką hospicjum wystawia lekarz rodzinny lub specjalista, który do tej pory prowadził chorego. Zgodnie z przepisami na pomoc hospicyjną mogą liczyć osoby cierpiące na:

  • nowotwory,

  • AIDS,

  • kardiomiopatię,

  • niektóre typy niewydolności oddechowej,

  • owrzodzenia odleżynowe,

  • następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego,

  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy.

Powyższa lista dotyczy osób dorosłych. W przypadku dzieci do ukończenia 18 roku życia wykaz chorób jest znacznie dłuższy. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat można się zapoznać w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Po uzyskaniu wsparcia hospicjum można zapewnić choremu odpowiednią opiekę w domu.

W ramach pomocy NFZ pacjent będzie mógł zyskać całodobowy dostęp do lekarskich świadczeń medycznych. Porady lekarskie będą odbywać się z częstotliwością dostosowaną do jego potrzeb, nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu. Do domu chorego będzie także przychodzić wykwalifikowana pielęgniarka (co najmniej 2 razy w tygodniu). Co nie mniej ważne, w ramach opieki hospicjum można również uzyskać wsparcie rehabilitanta. Zadba on o utrzymanie chorego w jak najwyższej sprawności i pomoże w zapobieganiu ograniczeniom ruchowym spowodowanym chorobą. 

Hospicja skupiają się na wszystkich działaniach, które mogą poprawić komfort życia chorego w ostatnich miesiącach życia. Chodzi tu nie tylko o sprawy czysto fizyczne, ale też o psychikę. Z tego względu cała rodzina pacjenta będzie miała możliwość skorzystania z pomocy psychologa. 

Z hospicjami współpracują także osoby duchowne i wolontariusze. Ich wizyty nie są jednak w żaden sposób narzucane. Mają być raczej naturalną odpowiedzią na potrzeby chorego i jego rodziny, jeśli są oni osobami wierzącymi lub mają trudność w organizacji codzienności w chorobie.

Hospicja mogą wypożyczyć swoim pacjentom niezbędny sprzęt medyczny.

Tym, co często wstrzymuje rodziny pacjentów przed organizacją hospicjum domowego, jest świadomość, że w odpowiedniej placówce chory miałby dostęp do specjalistycznych urządzeń. Tymczasem na potrzeby domowe można wypożyczyć nie tylko wózki inwalidzkie, czy glukometry, ale także urządzenia do wentylacji domowej i żywienia dojelitowego. Korzystanie ze sprzętu jest całkowicie darmowe i odbywa się po odpowiednim przeszkoleniu.

Badania wskazują, że pobyt w domowym otoczeniu może przyczynić się do polepszenia samopoczucia chorego. Warto więc rozważyć taką możliwość, o ile lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań.