Szparagi cieszą się dużą popularnością i można z nich przyrządzić wiele smacznych dań. Zielone szparagi świetnie pasują do mięs, ryb i warzyw. Można z nich przygotowywać dania jednogarnkowe, sałatki i zupy. Dobrze pasują też do pizzy lub jako dodatek do obiadu. Podane z masłem i bułką tartą mogą stanowić samodzielne danie. Z kolei białe szparagi idealnie sprawdzają się w zupach krem. Aby szparagi były smaczne, trzeba zadbać o ich prawidłowe przygotowanie. Dużym ułatwieniem jest specjalny garnek do szparagów, ale i bez niego gotowanie szparagów nie jest trudne. Jak przyrządzić szparagi?

 

Jak wybierać szparagi?

 

Podczas zakupu szparagów należy zwrócić uwagę na ich świeżość, aby mieć pewność, że danie, które chcemy przygotować, będzie smaczne. Świeże szparagi są jędrne, a jeśli potrzemy jeden o drugi, usłyszymy charakterystyczne skrzypienie. Należy wybierać szparagi o zwartych główkach, które mają lekko wilgotne końcówki. Kupując zielone szparagi, nie trzeba koniecznie kierować się ich grubością, jednak gotowanie szparagów, które nie są zbyt grube, jest szybsze. Są one również mniej włókniste, a przez to smaczniejsze. 

 

Wybierając białe szparagi, należy natomiast pamiętać, że przed ugotowaniem konieczne będzie ich obranie, dlatego nie mogą one być zbyt cienkie. Powinny być średniej grubości. Jeśli zastanawiasz się, w jakim garnku gotować szparagi – nie musisz się obawiać, ponieważ w tym przypadku sprawdzą się różne naczynia. Najlepszy będzie specjalny garnek do szparagów, ponieważ szparagi można w nim ustawić pionowo, jednak ostatecznie szparagi można ugotować nawet na patelni.

 

Jak poprawnie ugotować szparagi?

 

Sposób przygotowania i gotowania szparagów zależy od ich rodzaju. Zielone szparagi nie wymagają obierania, jednak należy odciąć zdrewniałe końcówki. Najłatwiej zrobić to w ten sposób, że chwytamy końcówkę szparaga i zaginamy, a zdrewniała część łatwo się złamie. Z kolei białe szparagi obierz, zaczynając od góry (oprócz główki). Trzeba też odciąć lub odłamać zdrewniałe końcówki. Następnie wrzuć szparagi do wysokiego garnka z osoloną wodą, dodaj szczyptę cukru i odrobinę masła. Jeśli posiadasz garnek do gotowania szparagów, przygotowanie warzyw będzie proste, jednak zwykły garnek też się sprawdzi. Garnek do szparagów powinien być wysoki i wąski, aby szparagi mogły gotować się pionowo. Główki szparagów powinny wystawać ponad poziom wody. Specjalny garnek jest wyposażony w sitko, które ułatwia wkładanie i wyjmowanie szparagów. W takim garnku można też gotować makaron spaghetti, dlatego wybierając garnki na indukcję, warto rozważyć taki zakup. Nie masz wysokiego garnka? Nie jest to problem, ponieważ szparagi możesz ugotować w dowolnym naczyniu, na przykład głębokiej patelni, ułożone poziomo.

 

Jak długo gotować szparagi? Czas gotowania szparagów jest uzależniony od tego, czy są to zielone, czy białe szparagi. Zielone szparagi gotujemy krócej, około 7-10 minut. Z kolei białe szparagi wymagają około 15 minut gotowania. Duże znaczenie ma też grubość szparagów – cieńsze gotują się szybciej, a grubsze wymagają więcej czasu. Miękkość szparagów można sprawdzić widelcem. Należy uważać, aby nie przegotować szparagów. Powinny być miękkie, ale nie mogą się rozpadać. Ugotowane szparagi można polać roztopionym masłem z bułką tartą, dzięki czemu uzyskamy szybkie i smaczne danie.