Jeśli nabyliśmy kota od hodowcy, to zazwyczaj on powie nam, jaki pokarm przyjmował wcześniej zwierzak. Jeśli nie, to sprawa jest już nieco cięższa. Jak wybrać odpowiednią karmę? Podpowiadamy.

Szeroki wybór karm dla kotów - o czym należy pamiętać

Obecne czasy sprawiły, że idąc do sklepu, bądź zamawiając karmę przez internet mamy pod dostatkiem produktów różnego rodzaju. Stosowność tak wielu karm możemy rozważać na wiele sposobów. Warto pamiętać o tym, że koty to wciąż organizmy żywe tak samo, jak człowiek i potrzebują one pełnowartościowych posiłków dla prawidłowego funkcjonowania. Istnieją trzy podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się, dobierając odpowiedni pokarm dla naszego kota.

Po pierwsze, karma dla kota powinna zapewniać wszystkie odpowiedni składniki, których niedobór może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia. Problem pojawia się w momencie, gdy taki posiłek chcemy przygotować samemu. Nie ma możliwości, aby w takim pokarmie znalazły się wszystkie potrzebne elementy, ponieważ zwykły posiłek nigdy nie będzie pełnowartościowy dla naszego pupila. Warto pamiętać również o tym, aby karma była zbilansowana pod kątem potrzeb zwierzaka. Ogromny wpływ ma na to wiek, rasa czy stan zdrowia.

Przed zakupem karmy warto czytać składy, ponieważ marketowe produkty mogą posiadać składniki szkodzące naszemu zwierzakowi. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej karmy, warto zapoznać się z jej etykietą.

Sucha karma czy mokra?

Bezustannie toczy się spór pomiędzy zwolennikami suchej, a mokrej karmy. Decydując się na tą pierwszą, należy mieć świadomość tego, że najlepiej sprawdzi się ta z najmniejszą ilością zbóż. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem są suche karmy dla kotów wrażliwych, które w niedawnym okresie przeszły np. zabieg sterylizacji. Wybierając rodzaj karmy, zwróćmy również uwagę na dodatek smakowy. Idealnym rozwiązaniem są pokarmy z łososiem, które są idealne dla wrażliwych układów pokarmów. Skutecznie wspierają one zdrowie jelit, a więc zdecydowanie warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza wtedy, gdy nasz zwierzak wykazuje objawy wskazujące na nadwrażliwość pokarmową.

Mokra karma ma przede wszystkim więcej wartościowych składników, aniżeli sucha. W tym przypadku warto stawiać na smakowe puszki. Obecnie sklepy posiadają szereg rozwiązań, które zadowolą kubki smakowe naszych pupili.