Zamknięci w czterech ścianach, tracimy oddech. Smog sprawy nie ułatwia. Gdy nie można wychodzić na zewnątrz, warto zadbać o to, co wdychamy wewnątrz mieszkania. Ma to kolosalne znaczenie dla zdrowia

Koronawirus niszczy nasze plany. Niszczy biznesy. Straciliśmy życie towarzyskie, możliwość odwiedzania najbliższych. Wielu z nas pracuje, dla innych praca stała się trudniejsza niż zwykle. Jedno nas łączy - coraz więcej czasu spędzamy w domu, bo tam czujemy się najbezpieczniej.

Ale czy wiecie, że powietrze w domu może być powodem chorób i złego samopoczucia? Zanieczyszczenie powietrza nie występuje jedynie poza domem, to mit.

Odmień powietrze w swoim domu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła raport zagrożeń związanych ze spalaniem węgla i oleju opałowego. Tych, którymi palimy w piecach, ogrzewając dom. Jakie mają wnioski? Ogrzewanie paliwami znacznie pogarsza jakość powietrza w domu. Ale to nie wszystko. Nadal zbyt mało wietrzymy mieszkania, nie mamy wystarczająco dużo roślin (niektórzy przecież rezygnują z nich całkowicie). Używamy nałogowo odświeżaczy powietrza, dezodorantów i perfum oraz środków czystości w sprayu.

Czym grozi taki tryb życia w domu? Stajemy się więźniami szczelnych pomieszczeń, w których gazy unoszą się w wysokim stężeniu a pyły przenikają przez oddech do naszych płuc. To z kolei powoduje fatalne samopoczucie. Już jakiś czas, z obawy przed koronawirusem, przebywamy w domach - różnica w odczuciach płynących z ciała jest wyraźnie odczuwalna, prawda?

Pomóż swoim płucom

Wydawałoby się, że częste wietrzenie pomieszczenia i codzienny, krótki spacer załatwi sprawę świeżego powietrza. Ci pabianiczanie, którzy regularnie sprawdzają poziom smogu w naszym mieście, wiedzą jednak, że to niewiele zmienia. Pabianice są niechlubnym punktem na mapie Polski jeśli chodzi o szkodliwy smog i niską emisję spalin. A zatem wietrzenie i otwieranie okien to tylko pozorna poprawa powietrza.

Co zatem można zrobić? Świetnym pomysłem jest zakup oczyszczacza powietrza. Ma on taki sam filtr jak maska antysmogowa i maseczki na twarz. Filtr HEPA zatrzymuje w sobie pyły i szkodliwe substancje, realnie oczyszczając wdychane przez nas powietrze w domu.

Jak wybrać idealny oczyszczacz?

Z pomocą w wyborze oczyszczacza przychodzi Ranking-oczyszczaczy.pl. Strona porównuje najlepsze rodzaje urządzeń dla twojej rodziny.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim oczyszczacz wybieramy do pomieszczenia, np do sypialni.To tak jak jedną żarówką nie oświetlimy całego domu. Aby urządzenie niwelowało smog, musimy wybrać takie z filtrem HEPA. On także ochroni alergików przed alergenami, unoszącymi się w powietrzu. Dla mieszkań o niskiej wilgotności warto wybrać urządzenie 2 w 1, które także nawilży powietrze.

Nasze płuca to ważny organ. Nie warto ich zatruwać, zwłaszcza w czasach, w których każdy musi dbać o odporność i kondycję wewnętrznych organów. Czyste powietrze to sprzymierzeniec w walce!